01.07.2021 на офіційному сайті ДЕРЖСЛУЖБОВЕЦЬ та НАДС у соціальній мережі Facebook з’явилась інформація щодо роз’яснення порядку підтвердження вільного володіння державною мовою під час проведення конкурсів на посади державної служби.
Таке роз’яснення викликало велике обурення підписників згаданих сайтів, зокрема люди зазначили, що потрібно прирівняти посвідчення про вільне володіння державною мовою до сертифікатів про рівень володіння державною мовою.
Також було зазначено, що посвідчення про вільне володіння державною мовою видавалось безстроково та наголошено, що закон не має зворотної сили.
Коментатори висловили своє обурення аргументуючи тим, що вже платили за іспити з вільного володіння держаною мовою.
З коментарів стало відомо про існування законопроекту №5598, який врегульовую проблематику.
Ознайомившись із законопроектом №5598 та пояснювальною запискою до нього на сайті Верховної Ради України стало зрозуміло, що суб’єкти законодавчої ініціативи заздалегідь повністю передбачили проблему із блокуванням конкурсів на посади державної служби та запропонували шляхи вирішення майбутньої соціальної напруги та соціальної не справедливості.
Не відомо чи зможуть люди на місцях скласти зараз іспити та отримати згадані сертифікати без обов’язкової поїздки до м. Києва. Для здавання таких іспитів на місцях повинні бути відповідні договори з навчальними закладами, а також сертифіковані відповідні програми, які забезпечать складання таких іспитів. Потрібно розуміти чи виділенні кошти з Державного бюджету України для оплати праці працівників навчальних закладів зі складання таких іспитів чи це фінансування буде за рахунок осіб, які будуть складати такі іспити.
Скоріш за все безстрокові посвідчення про вільне володіння державною мовою отримали десятки тисяч людей, а тому вимога щодо них знову здавати іспит та отримати за юридичною силою такий же документ є не справедливою та такою, яке порушує їхні права стосовно участі у конкурсах на посади державної служби. Такі особи в зв’язку з порушенням їх прав отримають право на звернення до суду до держави Україна, оскільки посвідчення про вільне володіння державною мовою видавалися затвердженого державного зразка.
Потрібно взяти до уваги, що не кожна людина зможе самостійно захищати свої права в суді, а тому люди будуть змушені звернутися за правовою допомогою до фахівців в галузі права, уклавши відповідні договори про надання юридичних послуг.
Переконані, що суд в такому випадку стане на захист порушених прав громадян та, як наслідок, витрати на юридичну допомогу будуть покладені на державу. Тисячі таких задоволених позовів призведуть до багатомільйонних збитків Державного бюджету України.
Громадська організація «Громадянський Корпус» ніколи не була осторонь людських проблем та завжди намагається допомагати розвитку демократичного громадського суспільства.
У зв’язку з суспільною напругою та з метою безперебійного функціонування державних органів, а також не допущенням порушень прав громадян, вимагаємо розглянути наступні шляхи вирішення проблеми:
Максимально прискорити розгляд законопроекту №5598 та прийняти його як Закон.
Розглянути будь-який інший правовий механізм врегулювання проблеми добре розгорнутої в пояснювальній записці до законопроекту №5598.