Частиною другою статті 22 діючого Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» «Ветерани війни та особи, на яких поширюється дія цього Закону, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов’язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов’язаних з розглядом цих питань.
{Частина друга статті 22 в редакції Закону № 5477-VI від 06.11.2012 - набирає чинності поетапно після початку діяльності центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги - див. розділ II Закону № 5477-VI від 06.11.2012}»
З 01.07.2015 р. в Україні розпочали свою діяльність центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги у відповідності до Закону України «Про безоплатну правову допомогу».
Пункт 9 частини першої статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» визначає «9) ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань, - мають право на всі види правових послуг, передбачених частиною другою статті 13 цього Закону;
{Пункт 9 частини першої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1798-VIII від 21.12.2016}»
У липні 2018 Статтю 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» доповнено частиною третьою «3. Суб’єкти права на безоплатну вторинну правову допомогу, визначені пунктами 1, 2-1, 2-2, 8, 9, 12, 13 частини першої цієї статті, мають право на отримання такої допомоги не більше шести разів протягом бюджетного року та не більше ніж за шістьома дорученнями/наказами про надання безоплатної вторинної правової допомоги, виданими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги, одночасно.
{Статтю 14 доповнено частиною третьою згідно із Законом № 2475-VIII від 03.07.2018}»
Введенням цього доповнення порушено Конституційну норму визначену статтею 22 Конституції України визначено «Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.»
Обмеження отримання правової допомоги не більше шести однозначно є звуженням змісту та обсягу існуючих прав.
Більше того сучасне трактування частини третьої Статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» Координаційним Центром з надання правової допомоги повністю блокує дію Законодавства щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги. На думку фахівців Координаційного центру у разі наявності у Суб’єкта права на безоплатну вторинну правову допомогу шести невиконаних доручень за ввесь період існування системи БВПД він втрачає право на безоплатну вторинну правову допомогу.
Таким чином чим гірше працює система БВПД та Держава, тим більше Суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу будуть втрачати право на безоплатну вторинну правову допомогу. Порушене право не відновлено, доручення адвокату від Центру БВПД не закрите, кількість таких доручень накопичується та веде до втрати права на отримання безоплатної вторинної правової допомоги.
Правову допомогу можна вважати завершеною лише тоді коли порушене право відновлено, а рішення суду виконане. В Україні існує системна проблема невиконань судових рішень. Враховуючи це отримуємо окрім порушення Конституційного права на обов’язковість виконання судового рішення, ще й позбавлення права отримання безоплатного правового захисту. Вже наявні реальні приклади таких випадків.
На підставі вищевказаного
ПРОШУ ВАС
Вийти з законотворчою ініціативою, та ініціювати у Верховній Раді України питання внесення змін до Закону України «Про безоплатну правову допомогу».
Змінами передбачити скасування частини третьої Статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» як такої що суперечить Конституції України.
P. S. Потрібно скасовувати будь яке обмеження усім громадянам України які звертаються до Держави з проханням допомогти відновити порушене право, адже ці громадяни допомагають Державі відновлювати правове поле. Своїми зверненнями за правовою допомогою люди показують правові проблеми, та по суті є викривачами протиправних дій.