В постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року у справі №543/775/17 зроблено висновок про те, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону №3674-VI (Про судовий збір), які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Зазначений висновок однозначно порушує право осіб на оскарження Постанов про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, оскільки Скаржник наразі зобов’язаний разом з поданням Позовної заяви сплатити судовий збір, який у 2020 році за подання подібних позовних заяв складає 420,40 гривень, що в деяких випадках перевищує суму штрафу за порушення ПДР.
Зазначена вимога є не справедливою, оскільки особа, на яку працівником патрульної поліції незаконно, не маючи достатніх доказів було виписано Постанову про накладання адміністративного стягнення за порушення ПДР, бажає її оскаржити, має право безкоштовно подати до суду Позовну заяву про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Згідно Ст. 55. Конституції України Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 6 Закону України «Про Національну поліцію» поліція у своїй діяльності керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Національну поліцію» під час виконання своїх завдань поліція забезпечує дотримання прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, і сприяє їх реалізації.
У зв’язку з чим прошу внести зміни до ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» а саме, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються:
- Позивачі у справах про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.