В результаті внесення змін до Податкового кодексу кредитні спілки включені до переліку, визначеного п.п. 133.4.1 п..133.4 ст 133 Податкового кодексу України. Дані зміни суперечать Закону України «Про кредитні спілки».
Статтею 1 Закону України «Про кредитні спілки» зазначено:«кредитна спілка – це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки».
Відповідно до законодавства України кредитні спілки не мають на меті отримання прибутку, тому не можуть бути платниками податку на прибуток.
Кредитна спілка не розподіляє прибуток, а виконує свої зобов’язання за пайовими внесками та внесками (вкладами) на депозитні рахунки. Зазначу, що згідно Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) нарахування за пайові внески та депозити є виконанням зобов’язань, а не розподілом прибутку.
В Європейських країнах, таких як Польща, Нідерланди кредитні спілки мають статус неприбутковості, активно розвиваються та їх діяльність досить дієво підтримується з боку держави.
Враховуючи те, що Україна має Європейський вектор розвитку необхідно брати до уваги найбільш прогресивний європейський досвід розвитку кредитної кооперації.
Крім того, позбавлення кредитних спілок, як організацій громадянського суспільства, пільг зі сплати податку на прибуток суперечить Рекомендаціям Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно правового статусу неурядових організацій в Європі № СМ/Rec(2007)14. Відповідно до пункту 57 вказаних Рекомендацій, неурядові організації повинні отримувати допомогу в здійсненні своїх цілей шляхом державного фінансування та інших форм підтримки, як-то: звільнення від податку на прибуток та інших податків або обов’язкових зборів стосовно доходу неурядових організацій від членських внесків, коштів і товарів, отриманих від донорів або державних і міжнародних агентств, інвестиційних доходів, доходів від оренди майна, роялті, господарської діяльності, продажу майна.
Також, слід звернути увагу, що згідно ст. 7 ЗУ "Про кредитні спілки" "кредитна спілка діє на основі статуту, що не суперечить законодавству України". Але ми маємо протиріччя між ЗУ "Про кредитні спілки" і Податковим кодексом у питанні неприбуткового статусу кредитних спілок. Статут кожної кредитної спілки суперечить законодавству України, бо у кожної кредитної спілки в статуті написано, що вона неприбуткова, і у кожної у статуті написано, що вона розподіляє дохід.
Надмірне додаткове навантаження призведе до цілковитого знищення кредитних спілок в Україні, в той час коли вони ефективно працюють в 102 країнах світу.
Прошу Верховної Раду прийняти Законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо оподаткування кредитних спілок (№2032а від 05.06.2015), який вирішує питання РРО та неприбуткового статусу.