У результаті змін у Законі України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” кредитні спілки набули зобов`язання застосовувати у своїй діяльності реєстратори розрахункових операцій (далі РРО).
Згідно вказаного закону застосування РРО має на меті задоволення виключно фіскальних потреб. У кредитних спілках єдиним видом доходів є проценти від наданих кредитів. Усі інші операції у готівковій формі (членські внески, приймання та повернення пайових, депозитних внесків, надання кредитів та їх повернення тощо), як і раніше мають здійснюватися у кредитних спілках з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій. Виникає абсурдна ситуація, коли, приймаючи оплату за кредитом від позичальника, кредитна спілка повинна проценти проводити через РРО, а на суму повернутого кредиту окремо складати прибутковий касовий ордер та його квитанцію. Крім того, розрахунковий документ РРО, тобто касовий чек, за чинними нормативними актами, не передбачає фіксування інформації про платника, що у свою чергу не дозволяє ідентифікувати особу, яка здійснила платіж. Застосовувати РРО у нефіскальному режимі при наданні кредиту кредитні спілки не можуть і тому, що касові чеки РРО не тільки не відображають ім`я контрагента, але і не фіксують належним чином таку операцію, що унеможливить стягнення заборгованості у судовому порядку. А видатковий касовий ордер передбачає внесення отримувачем грошей власноруч запису про суму і підпису, а також даних про документ, що дозволяє відібрати зразок почерку для проведення судової почеркознавчої експертизи у разі заперечення отримання грошей.
Застосування РРО має ціллю контроль з боку фіскальних органів за доходами господарюючих суб`єктів з метою запобігання ухилення від оподаткування. Зважаючи на характер діяльності кредитних спілок, воно є неможливим тому, що таке приховування відразу спотворить облік нарахованих і сплачених процентів, а також унеможливить стягнення заборгованості у судовому порядку.
Нагадаю, за яких підстав українські банки були звільнені від застосування РРО: “застосування банками реєстраторів розрахункових операцій (РРО) є невиправданими та спричинить додаткове навантаження на кредитно-фінансові установи”, “імплементація вказаних вимог призведе до значних фінансових витрат для банківської системи, яка на поточний момент перебуває в умовах важкої фінансової кризи. Крім того, є технічні моменти проведення таких операцій, які буде складно провести через РРО”. Якщо запроваджененя використання РРО для банківської системи, призведе до значних фінансових витрат, то для багатьох кредитних спілок РРО це взагалі непідйомний тягар.
Прошу Верховну Раду внести зміни до Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, додавши до статті 9 цього закону норму про незастосування РРО та розрахункових книжок кредитними спілками.