Паспорт громадянина України є основним документом кожного громадянина України, який він зобов'язаний мати, але не зобов'язаний отримувати саме паспорт у формі картки з безконтактним електронним носієм.
З цього питання спостерігається багато дискусій та порушено велика кількість адміністративних справ. Більшість позовів наразі задоволено. Відділи Державної міграційної служби були зобов’язані оформити та видати паспорта у формі книжечки.
На мою думку, має бути ініційоване питання про введення оновленого зразка паспорта громадянина України у формі паперової книжечки без електронного носія, що буде відповідати міжнародним стандартам, вимогам законодавства і запитам суспільства та його окремих соціальних верств, тим паче, якщо зосереджується увага на тому, що старий паспорт менш захищений від підробки, можна б було додати ще кілька рівнів захисту. У багатьох країнах застосовується практика надання громадянам вибору форми паспорта, зокрема, в Сполучених Штатах є можливість оформити як паспорт у формі книжечки так і оформити паспортну картку.
Якщо ж немає можливості ввести новий зразок основного документу задля забезпечення права громадян та його окремих верств на вибір форми свого основного документу, що регламентується діючим Законом (я вважаю, що ця норма є правильною, але, нажаль, вона не забезпечена реалізацією), Верховна Рада могла би хоча б дозволити вільно отримувати й надалі паспорт старого зразку без рішення суду, таким чином могло би вирішитись питання щодо потенційних нових позовів до ДМСУ щодо видачі вищезгаданого паспорта, адже в таких випадках, зокрема, Держава, в особі ДМСУ, вимушена сплачувати компенсацію судових зборів з бюджету через колізію, яку спричинив законодавець.
Законопроект №10311 від 17.05.2019 у буквальному сенсі може погіршити становище з цього питання, адже тепер ще й буде зачіпатися питання громадян України, які вже мають паспорт зразка 1994 року і не бажають його обмінювати на ID картку. Це спричинить ще більше незадоволення у суспільстві та ще більшу кількість позовів, ніж зараз. Згідно статті 22 Конституції України, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод людини і громадянина при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
Аналогічною є й правова позиція Великої Палати Верховного Суду. Постановою від 19 вересня 2018 року по зразковій справі №806/3265/17 (Пз/9901/2/18, Провадження № 11-460за18) визнано протиправною відмова територіального підрозділу Державної міграційної служби України у видачі позивачці паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
Зобов’язано територіальний підрозділ Державної міграційної служби України оформити та видати позивачці паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України № 2503-ХІІ.
Постанова набрала законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
29.03.2019 позивачеві Дегтяр Н.О. по зразковій справі 806/3265/17, що розглядалося Верховним Судом, оформлений паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року.