Стаття 359 Кримінального кодексу України дозволяє спецслужбам притягати до відповідальності осіб тільки за сам факт володіння засобами, які мають камеру або диктофон. Значна кількість оперативних і слідчих дій СБУ сфокусовані на ІТ-компаніях, виробниках електроніки, монтажників систем побутової безпеки та звичайних громадянах, що вирішили придбати сучасний гаджет.
Звичайні іграшки китайського виробництва, що зараз вільно можливо придбати на території України класифікують як спеціальні технічні засоби. З визначення СТЗ – це прилад, що виготовлений спеціально для оперативно розшукової діяльності. Тому спецтехніку необхідно відрізняти від звичайної китайської іграшки, що створена для аматорського використання.
В США, Китаї, та інших країнах світу (окрім Північної Кореї) такі пристрої вільно продаються і вважаються звичайною іграшкою.
Смартфон, який технічно оснащений відеокамерою та в якому програмно передбачений диктофон, може вважатися спеціальним технічним засобом. І тільки за володіння гаджетом, пересічну людину можна притягнути до відповідальності. Санкція статті до десяти років позбавлення волі. Юридично цей злочин кваліфікується як важкий. Але ж на практиці особи, до яких застосовується покарання не є ані крадіями, ані вбивцями, ані хабарниками.
З метою приведення у відповідність до реального життя, в якому має місце стрімкий технічний прогрес, даної юридичної норми, пропонується до голосування електронна петиція щодо декриміналізації Статті 359 Кримінального кодексу України.