Насильницьке нав'язування однієї мови неприпустиме в багатомовному суспільстві. Європа десятиліттями використовує по три, чотири і більше державних мов. Причиною полікультурності України є те, що наша країна завжди була територією розгортання історії не одного, а багатьох народів. Тому тестом на цивілізованість і толерантність потрібно вважати відношення й повагу до історичного минулого кожного регіону. Українське законодавство в галузі мовної політики потребує системних доопрацювань!
Головна особливість мовної ситуації України лежить в площині україно-російської двомовності. У 13 з 27 регіонів використовують інші від української мови. 13 мов є регіональними в Україні і широко можуть використовуватися у всіх сферах суспільного життя. Тобто фактично мають статус офіційної мови в цих регіонах. В країні, де проживає понад 100 національностей, неприпустимо вважати єдиною державною мовою лише одну. Громадяни України відчують на собі етнонаціональну політику українських радикальних націоналістів, що може призвести до етнонаціонального конфлікту.
Разом з тим, сьогоднішнє законодавство України в галузі мовної політики не відповідає вищезазначеним принципам. Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» № 2704-VIII від 25.04.2019 встановлює обов’язок кожного громадянина володіти державною мовою – українською. Ми вважаємо, що такі положення пригнічують культурний розвиток корінних народів України, обмежують свободи громадян та є неприпустимими у демократичному суспільстві!
Наше завдання — зупинити це. Визнання трьох мов (української, російської та англійської) державними реально дає можливість налагодити діалог всередині нашої країни. Багатомовність — це полікультурність України та повага до культури кожного українця!
У зв’язку з вищезазначеним, просимо Вас здійснити усі необхідні дії щодо визнання російської та англійської мов державними мовами в Україні нарівні з українською мовою, зокрема:
• внести зміни до статті 10 Конституції України, якими змінити статус російської мови з мови національної меншини України на державної мови в Україні, проголосити англійську мову державною мовою в Україні;
• визнати нечинним Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» № 2704-VIII від 25.04.2019;
• розробити та прийняти закон, яким би визначався порядок використання української, російської та англійської мов як державних.
Досить використовувати мовне питання тільки як маніпуляцію та в політичних цілях. Досить вводити мовні обмеження для такої багатонаціональної держави, як Україна. Досить розділяти український народ мовними розбіжностями. Підпишіть петицію, яка дозволить поважати мовні інтереси всіх громадян України!
ЗУПИНИМО ВIЙНУ РАЗОМ