Відповідальність водіїв авто/мото транспорту періодично підвищується, зокрема, суттєво збільшуються штрафи, запроваджується позбавлення права керування за деякі види порушень. Метою даних змін є зниження кількості порушень ПДР та, як результат, зниження кількості ДТП та рівня смертності/травмованості на дорогах. З цією ж метою знижено обмеження швидкості в місті до 50 км/ч.
Проте, боротьба проводиться проти порушень лише однією частиною учасників дорожнього руху, в той час як за порушення ПДР пішоходами, а також велосипедистами фактично ніякої відповідальность немає (формально є символічний штраф, який ніколи або майже ніколи не стягується). В результаті дані категорії учасників дорожнього руху відчувають свою безкарність і виконання ПДР базується лише на їх самосвідомості та інстинкті самозбереження. При цьому досить часто виникають ДТП, де винуватцями є пішоходи/велосипедистами, які грубо порушували ПДР.
З метою зниження рівня смертності на дорогах (який є безпрецедентно високим в нашій країні) пропонується:
1. Значно підвищити штрафи для пішоходів/велосипедистів, до рівня співставного штрафам за порушення ПДР автомобілістами, а також зобов'язати МВС стягувати ці штрафи з порушників, а не ігнорувати їх. Окрім того, в разі вини пішохода/велосипедтста в ДТП розробити реальний механізм компенсації матеріальної та моральної шкоди іншим учасникам ДТП (зокрема, пошкоджень автотранспорту) винуватцем, або його родичами.
2. Інформувати населення всіма доступними способами (ЗМІ, соціальна реклама тощо) про дані зміни та про основні правила дорожнього руху для пішоходів та велосипедистів.
3. Запровадити в школах обов'язковий предмет по вивченню основ ПДР (із розглядом прикладів наслідків порушень, симуляцій поведінки та можливостей автомобіля при ектреному гальмуванні, видимості пішоходів/велосипедистів за різних умов тощо) із обов'язковим екзаменом. В якості факультативу для бажаючих можна також ввести додаткові (платні) теоретичні та практичні заняття за програмою автошколи, що дозволять старшокласникам здати екзамен на право керування авто/мототранспортом (із відтермінуванням права керування до досягнення особою відповідного віку).