За старим кримінально процесуальним кодексом відмова у порушенні кримінальної справи, або закриття справи за відсутністю події, складу злочину автоматично унеможливлювала порушення аналогічної кримінальної справи без попереднього скасування прийнятої постанови про закриття справи, то тепер за одним і тим же фактом може бути порушено скільки завгодно повноцінних кримінальних проваджень – достатньо наявності нових заяв, які вносяться до ЄРДР. Практично це означає, що навіть закриття слідчим чи прокурором провадження за відсутністю події кримінального правопорушення, навіть наявність вироку суду не виключає можливості повторного проведення слідчих дій у повному обсязі. Як наслідок кримінальні провадження за тими ж обставинами можна відкривати необмежену кількість разів. За таких умов статті 214 та 284 КПК України потребують змін, які пропонуються проектом Закону 6220.
Чинна норма нового КПК протирічить принципу "Non bis in idem" (ніхто не може бути двічі притягнений до відповідальності за одне діяння) таким чином грубо порушує права людини. Цей принцип є загально визнаний та дотримується в міжнародному законодавстві. До прикладу, в судовому процесі в Австрії Європейський Суд з Прав Людини встановив, що головна мета ст. 4 Протоколу № 7 полягає в забороні повторного кримінального процесу, який вже був завершений прийняттям остаточного рішення.
Пропонуєм наступну редакцію Законопроекту 6220, яка враховує основні застереження від критиків, а це-
1. фізична складність закриття подібних справ в ЄРДР;
2. протидія антикорупційним розслідуванням.
Частину першу статті 214 доповнити з абзацу другого таким змістом:
«Важаються недійсними повторні внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, щодо яких прийнято рішення про закриття кримінального провадження або існує вирок суду по тому самому обвинуваченню, що набрав законної сили. Та підлягають негайному видаленню з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Окрім випадків вичерпного обгрунтування вищим державним органом обвинувачення суспільної вигоди від поновлення кримінальних проваджень».
Інше залишити без змін.
Використані матеріали:
1. Старий Кримінально процесуальний кодекс України;
2. Новий Кримінально процесуальний кодекс України;
3. Законопроект 6220 від 22.03.2017 “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та підстав закриття кримінального провадження”;
4. http://blog.liga.net/user/eosychnyuk/article/12155.aspx
5. https://zakon.help/article/proponuetsya-viklyuchiti-mozhlivist-povtornogo/
6. http://blog.liga.net/user/mpavlenko/article/27203.aspx
7. https://uk.wikipedia.org/wiki/Non_bis_in_idem