Визнаючи загрозу,що становить епідемія діабету для всього людства, 20 грудня 2006 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла Резолюцію 61/25 про Всесвітній День Діабету, де закликає уряди всіх держав-членів ООН розвивати національні політики щодо профілактики та лікування діабету. Вперше уряди всіх країн визнали, що неінфекційне захворювання становить для світу не меншу загрозу, ніж СНІД чи туберкульоз.
За даними «Глобального звіту по діабету ВООЗ, 2016» у світі 3,7 мільйона смертей, пов'язаних з підвищеним рівнем глюкози в крові в 2012 році.
За прогнозами смертність від діабету зросте в два рази з 2005 до 2030 рр.
За офіційними даними становище в Україні критичне: маємо 1, 38 млн. осіб з діабетом (плюс 5-7% щорічно) і поширеність 2,9% (01/01/2015); за оцінками експертів реальна цифра вища вдвічі. Спостерігається постійне зростання рівня смертності: цукровий діабет робить значний внесок. Пояснити таке лише економічною кризою неможливо. Аналіз демографічного та економічного розвитку України з огляду на крос-національну перспективу показує, що є десятки країн з меншим ВВП на душу населення, проте з більш позитивною ситуацією відносно тривалості життя людей з діабетом. Це зумовлено тим, що в цих країнах належну увагу приділяють своєчасній діагностиці діабету та моніторингу захворювання. 88% країн світу повідомляють про наявність національної політики, програми або стратегії по діабету.
Виконання Комплексних програм «Цукровий діабет» 1999-2007 рр. та 2009-2013 рр. дозволило нашій країні досягти важливих результатів. Вирішення питання ефективної допомоги хворим на цукровий діабет більш комплексне, ніж забезпечення мінімальних вимог задля виживання. Під ефективною допомогою в усьому світі розуміють комплекс заходів, направлений на досягнення цільових показників лікування та зменшення випадків непрацездатності, рівня розвитку та прогресування ускладнень хвороби, рівня смертності від проблем, пов’язаних із цукровим діабетом. Ситуація, що склалася в Україні, є небезпечною. Накопичується значна кількість невирішених проблем. Найважливішою стала відсутність оцінки результатів реалізації заходів та їх економічного ефекту. В процесі розробки концепцій, програмних документів не вистачає прагматизму, використання методів математичного моделювання.
Пропонуємо:
• Актуалізувати, зважаючи на реальну економічну ситуацію та провести Комітетські слухання по діабету «
• Прийняти реальний в план дій щодо реалізації НДП до 20025, який побудовано на основі системного аналізу із використанням актуальних технологій математичного моделювання.
В зв’язку з вище викладеним звертаємо Вашу увагу на необхідність віднести цукровий діабет до числа пріоритетів охорони здоров’я України і впровадити «Національну політики по діабету на період до 2025 року».
В зв’язку з вище викладеним звертаємо Вашу увагу на необхідність віднести цукровий діабет до числа пріоритетів охорони здоров’я України і впровадити «Національну політики по діабету на період до 2025 року».