ЗАКОН УКРАЇНИ Про добровільне об’єднання територіальних громад, на основі якого відбувається об'єднання територіальних громад в Україні за складом є антиконституційним і протизаконним.
Доводжу та відома тільки деякі волаючі суперечності та порушення прав громадян України.
Стаття 2. Принципи добровільного об’єднання територіальних громад
6) прозорості та відкритості; , яку тут же в законі дозволяє порушити зміст
7) відповідальності.
Стаття 5. Ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад
4. Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.
При такій постановці питання як правило пропонується вибір без вибору, де можна тільки вибирати найменше зло із запропонованих об'єднань, при цьому замовчується можливість відмовитися від такого вибору на користь не об'єднуватися взагалі. Та й для ухвалення рішення достатньо мала кількість наближених жителів громади, поставивши інших жителів перед фактом, знову працює адміністративний рессурс, про яку прозорість та відкритость, відповідальність йде мова, суцільна фальсифікація добровільності.
Далі, вершиною порушення прав громадян є:
Стаття 8. Утворення об’єднаної територіальної громади та реорганізація органів місцевого самоврядування
3. Об’єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов’язків територіальних громад, що об’єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об’єднаною територіальною громадою.
Де проглядається позбавлення власності жителів територіальних громад, закріплене Конституцією України в ст.ст. 13-14, 41, 140, 142, як співвласників всій землі і комунального майна територіальної громади.
Вимагаємо негайних дій з перегляду закону №157-VIII від 5 лютого 2015 року або скасування його взагали тому, що вын порушує конституційні норми та права громадян України.