Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів" від 06 грудня 2016р. № 1774-VIII з 01 січня 2017 року запроваджені економічно необґрунтовані та катастрофічні для бізнес-середовища штрафи за порушення законодавства про працю у розмірі до 320 000 гривень !!!
Відтепер через найменшу провину підприємці можуть втратити не тільки бізнес, а й власне житло. Адже виявлення навіть одного офіційно не влаштованого працівника карається штрафом на суму 96 тис. гривень. Недопущення державного інспектора праці до перевірки з метою виявлення працівників з неоформленими трудовими договорами тягне за собою штраф у розмірі 100 мінімальних зарплат (320 тис. грн.)!!!
І це при тому, що більшість малих підприємств в Україні мають річний прибуток не більше 100 тис. гривень.
Цілком зрозуміло, що в існуючих економічних умовах штраф у розмірі 320 тис. грн. означає автоматичне закриття бізнесу.
Приватні підприємці України щиро сподіваються, що запровадження неадекватних штрафів - це випадкова помилка законодавця, а не елемент загальнодержавної політики, спрямованої на знищення середнього класу.
У зв'язку із наведеним, просимо невідкладно прийняти за основу та в цілому Проект Закону (реєстр. № 5711 від 25.01.2017р.) "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання адміністративної відповідальності за порушення трудового законодавства"/ Проект Закону (реєстр. № 6087 від 15.02.2017р.) "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю та відповідальності за правопорушення у цій сфері"/ будь-який інший законопроект, яким:
1) прив’язати розмір штрафів за порушення трудового законодавства (ст. 265 КЗпП України) до величини прожиткового мінімуму для працездатної особи (1600 грн. станом на 01 січня 2017р.);
2) привести розмір штрафів за порушення трудового законодавства (ст. 265 КЗпП України) до економічно обґрунтованого та юридично обумовленого рівня, який враховує тяжкість правопорушення та особу порушника, а саме:
- фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час: від 1 до 3 прожиткових мінімумів для працездатної особи (1600-4800 грн.);
- недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці: від 2 до 4 прожиткових мінімумів для працездатної особи (3200 - 6400 грн.);
- недотримання гарантій та пільг мобілізованих працівників: від 2 до 4 прожиткових мінімумів для працездатної особи (3200 - 6400 грн.).
3) встановити, що відповідальність за інші порушення законодавства про працю настає згідно ст. 41 КУпАП.
4) заборонити застосування фінансових санкцій (ст. 265 КЗпП України) у разі порушення роботодавцем вимог трудового законодавства вперше: за перше порушення протягом календарного року роботодавцю видається припис про усунення виявлених порушень; лише у разі невиконання припису - накладається штраф.