Продовжуючи багатовікові традиції української прямої демократії,
задля ширшого впровадження статті 5 Конституції України на практиці,
пропонуємо прийняти закони про публічне звітування та відкликання чиновників.
Під чиновниками маються на увазі державні посадові особи (державні службовці, представники влади — законодавчої, виконавчої, судової — тощо), які належать до центральної та місцевої державної влади.
Публічний звіт.
Для запрошення цільового чиновника до звіту здійснюється збір підписів зацікавлених громадян.
Визначається певна необхідна кількість підписів для запрошення чиновника до звіту. Необхідна кількість залежить від того, яку владу — місцеву чи центральну — представляє чиновник.
Збір підписів проходить протягом 3 місяців. Можливий збір підписів в електронному вигляді.
Зібрані підписи, за наявності необхідної кількості та їх достовірності, реєструються в уповноваженому орган державної влади (місцеве / центральне управління юстиції, виборча комісія тощо). Уповноважений орган сповіщає чиновника про виклик до звіту безпосередньо або через орган державної влади, до якого він належить чи якому безпосередньо підпорядкований, протягом 1 місяця з дня реєстрації підписів. Чиновник зобов'язаний подати публічний звіт протягом 3 місяців з моменту сповіщення.
Публічне звітування відбувається у публічному місці (концертні та конференційні зали, міські / сільські майдани тощо — за місцем роботи чиновника), за широкої присутності громадськості та ЗМІ. Звітування здійснюється у довільній формі усно, за бажанням — з використанням письмових, електронних, аудіовізуальних матеріалів. Під час публічного звітування чиновник також відповідає на запитання присутніх. Можлвиве використання технічних засобів аудіо-відеоконференції. Звітування завершується після вичерпання матеріалу для звітування і питань слухачів / глядачів, або після спливання 8-годинного терміну від його початку.
Про факт явки чиновника зі звітом складається короткий протокол (1-2 сторінки), який передається до державного архіву. При подачі звіту чиновник також може подати у відставку (за власним бажанням, відповідно до законодавства). Громадяни роблять власні висновки зі звіту, і можуть розпочати процедуру висловлення недовіри / здійснення відкликання чиновника (відповідно до законодавства).
Публічний звіт подається не частіше одного разу на рік.
За ухиляння від звітування (відмову, неявку) без поважних причин для чиновника настає адміністративна відповідальність.