Ми, громадяни України, висловлюємо свою стурбованість системними порушеннями прав і свобод людини, які мають місце в діяльності територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Нижче викладаємо обґрунтування необхідності негайного реагування та реформування цієї структури з боку ВР України.
Факти порушень прав людини
1.1. Незаконні дії працівників ТЦК, відео-,фото докази, яких містяться у вільному доступі в мережі інтернет, від яких потерпілими є сотні громадян України заключаються у наступному:
- Примусове затримання громадян у громадських місцях без вручення повістки відповідно до законодавства, що вчиняється зачасту у злочинній формі з грубим порушенням чинного законодавства України.
- Перевищення службових повноважень, включаючи насильство та психологічний тиск на громадян, включаючи віддання і виконання явно злочинних наказів і розпоряджень щодо безпідставного і злочинного порушення прав громадян України (посадовими особами з числа військовослужбовців ТЦК та СП рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу).
- Неналежне оформлення документів, що призводить до позбавлення громадян можливості оскаржити дії працівників ТЦК та СП.
- Незабезпечення права на захист та правову допомогу.
1.2. Порушення прав на приватне життя:
- Використання особистих даних громадян без їх згоди, що суперечить ст. 32 Конституції України, Закону України "Про захист персональних даних"
- Рейди, зі зброєю, за місцем проживання громадян України без достатніх юридичних підстав.
1.3. Несправедливий підхід до мобілізації:
- Ігнорування необхідності проведення об'єктивної військово-лікарської експертизи, психофізіологічного відбору, мобілізація осіб із серйозними захворюваннями або непрацездатністю, наявність оформленої , в установленому порядку, права на відстрочку від призову під час мобілізації, всупереч чинного законодавства України.
- Вибірковість підходу до мобілізації, що створює умови для корупції.
Норми права, закріплені у національному та міжнародному законодавстві, що використовуються для обґрунтування вимог, викладених в цій петиції:
- Конституція України (ст. 3, ч.4 ст.17, ст. 19, ст. 27,28,29, 59, 60)
- Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (Європейська конвенція з прав людини) — (ст. 3,5,8,13,14).
Міжнародний пакт про громадянські і політичні права:
(ст. 4,5)
Наведені вище норми міжнародного права, закріплених в Європейській конвенції з прав людини та Міжнародному пакті про громадянські і політичні права ратифіковані Україною, Верховною Радою України надано згоду на їхню обов'язковість, і відповідно до статті 9 Конституції України є обов'язковими до виконання Україною.
Також можна виокремити:
- Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" ( частина друга статті 3) визначає, що одним із принципів мобілізаційної підготовки та мобілізації є додержання прав підприємств, установ і організацій та громадян.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки входять в склад і чисельність Збройних Сил України (у структурі Сухопутних військ ЗС України). Відповідно до ч. 4 статті 17 Конституції України, Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.
Всупереч цій імперативній нормі Основного Закону України, військовослужбовці ТЦК та СП майже на постійній основі цілодобово обмежують права і свободи громадян України, підприємств, установ і організацій, допускаючи протиправні, ганебні і злочинні дії щодо підприємств, установ і організацій. Зокрема злочинні і протиправні дії, які давно набули масового характеру підривають авторитет і довіру до Збройних Сил України, що впливає на темпи мобілізаційної підготовки і мобілізації.
Пропозиції щодо вирішення проблеми
З метою усунення порушень прав людини, ми вимагаємо:
1. Здійснити парламентський контроль щодо незалежного аудиту діяльності усіх, без виключень,ТЦК та СП, включаючи встановлення громадського моніторингу, із залученням правозахисних організацій.
2. Вжити заходів щодо внесення змін до Законів України та актів Верховної Ради України щодо перегляду, створення та запуску прозорої та підзвітної процедури і механізмів мобілізації, які відповідатимуть національному законодавству та нормам міжнародного права.
3. Розглянути питання ліквідації ТЦК та СП, на законодавчому рівні, з подальшим створенням оновленого органу, який безумовно враховуватиме:
- Дотримання принципів законності та поваги до прав людини під час дії правого режиму воєнного стану і мобілізації.
- Діджиталізацію процесу мобілізації для виключення людського фактору.
- Спеціалізоване навчання та жорсткий відбір працівників для недопущення свавільного порушення прав і свобод громадян України під час дії правового режиму воєнного стану та мобілізації.
Комплектація цього органу, враховуючи за доцільність дотримання принципу верховенства права, має бути здійснена з числа цивільних осіб, а сам орган не має входити в склад і чисельність Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до закону, і не має таким бути, відповідно до ч.4 ст. 17 Конституції України.
З повагою,
Микола ГРУЗДОВ та
громадяни згідно з підписами.