Питання кваліфікованих медичних працівників, особливо кваліфікованих ЛІКАРІВ стоїть на даний час дуже гостро. Але не менш гостро це питання буде стояти після закінчення війни, після нашої Перемоги.
Відповідна система освіти, яку опановує майбутній лікар, включає обов'язкове проходження двох етапів навчання.
Спочатку майбутній лікар отримує вищу медичну освіту у вищих медичних навчальних закладах. Після отримання диплому про вищу освіту в обов'язковому порядку для отримання первинної спеціалізації майбутні лікарі проходять ІНТЕРНАТУРУ.
Відповідно до норм чинного законодавства, посилання на які будуть надані нижче, інтернатура є обов'язковою формою первинної спеціалізації осіб за лікарськими та провізорськими спеціальностями для отримання кваліфікації лікаря-спеціаліста або провізора-спеціаліста.
Тобто БЕЗ проходження ІНТЕРНАТУРИ отримання кваліфікації лікаря-спеціаліста НЕ МОЖЛИВЕ.
На даний час фактично лікарі Інтерни не мають чітко визначеного в законодавстві права на відстрочку по мобілізації. Зокрема в статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», визначається що
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.
У проекті №10378 від 25.12.2023 проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби», визначається що
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої̈ та вищої̈ освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий за однією спеціальністю (фахом), а також докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
Тобто незважаючи на те, що ІНТЕРНАТУРА є обов'язковою формою первинної спеціалізації лікаря без якої Він не може отримати кваліфікацію лікаря спеціаліста та працевлаштуватися на посаду лікаря, незважаючи на те, що ІНТЕРНАТУРА фактично є дуальною формою навчання де поєднується очна форма навчання лікарів Інтернів та практична, що проходить на базах стажування, ІНТЕРНИ на даний час згідно чинних норм законодавства не мають права на відстрочку по мобілізації.
Звертаю вашу увагу також на той факт, що під час мобілізації лікаря ІНТЕРНА він не має права працювати лікарем, а зараховується на посади медсестер або медичних братів тобто на посади що фактично є нижчими за їх кваліфікаційний рівень
Крім того, відповідно до Положення про інтернатуру, що затверджено наказом міністерства охорони здоров'я України 22 червня 2021 року № 1254 (далі – Положення про інтернатуру) визначено, що особи які закінчили вищі медичні навчальні заклади можуть вступити до інтернатури виключно протягом двох наступних років після закінчення вищого навчального закладу.
Враховуючи те, що вище зазначеним положенням НЕ врегульоване питання академічної відпустки для лікарів-інтернів які призвані по мобілізації, а також обмежені строки щодо можливого вступу до інтернатури для отримання в майбутньому кваліфікації лікаря-спеціаліста, є великою і НАГАЛЬНОЮ потреба надавати лікарям Інтернам ПРАВО на відстрочку по мобілізації під час фактичного навчання в інтернатурі, а також ДЕМОБІЛІЗУВАТИ лікарів Інтернів яких було призвано по мобілізації для продовження перерваного навчання.
Крім того, треба враховувати той факт, що інтернатура є різною за строками навчання від 1 року до 3 років, питання надання Інтернам відстрочки по мобілізації є ЩЕ БІЛЬШ ВАЖЛИВИМ.
Зокрема, максимальний строк навчання в інтернатурі сягає три роки.
Відповідно до Положення про інтернатуру трирічний строк інтернатури визначено для таких спеціальностей як хірургія, анестезіологія, гінекологія та акушерство.
Враховуючи те, що навчання у вищих медичних закладах для більшості спеціальностей встановлено в шість років, більшість випускників таких закладів при отриманні дипломів мають 23-річний вік.
Якщо випускником вибрано спеціальність в інтернатурі строк навчання щодо якої визначено у три роки, випускник ІНТЕРН отримує сертифікат про отримання кваліфікації лікаря спеціаліста в 26 років.
Отже, при зменшенні мобілізаційного віку до 25 років велика кількість лікарів Інтернів може бути фактично відірвана з навчального процесу та мобілізована. При цьому ще раз нагадую, що такі лікарі Інтерни будуть мобілізовані не на лікарські посади, а на посади медсестер та медичних братів
Ще раз нагадую, саме лікарі спеціалісти потрібні як війську зараз, так і не менше будуть потрібні в майбутньому.
Враховуючи вище викладене, НАПОЛЕГЛИВО прошу вас розглянути питання внесення змін до проекту закону №10378 від 25.12.2023(проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби») зокрема, ст 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо ВКЛЮЧЕННЯ ІНТЕРНІВ як осіб що мають право на відстрочку по мобілізації на час проходження інтернатури, ВКЛЮЧИТИ право на демобілізацію та продовження навчання лікарям Інтернам, що призвані по мобілізації з лютого 2022 року.