І. ХРОНОЛОГІЯ ЗАКОНОДАВЧИХ ЗМІН:
_________________________________________
(1) Норма № 1
З 17 березня 2022 року набули чинності положення ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» за 2120 від 15.03.2022, відповідно до яких:
«9. Установити, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Податкового кодексу України застосовуються з урахуванням таких особливостей:
9.1. Фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої та другої групи мають право не сплачувати єдиний податок.
При цьому такими особами декларація платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього підпункту єдиний податок не сплачувався» (п. 9 Підрозділу 8 розділу XX ПК України) (далі – «Норма № 1»).
Тобто цією нормою чітко передбачено, що спрощенці першої та другої груп не сплачують єдиний податок з 1 квітня 2022 року і до припинення (скасування) воєнного стану.
****
(2) Норма № 2
З 27 травня 2022 року набули чинності положення ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за № 2260 від 12.05.2022.
Так, підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 Розділу XX ПК України було викладено в такій редакції:
69.1. У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
…
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (далі – «Норма № 2»).
Таким чином, ця норма є загальною (стосується всіх платника податків, без будь -яких виключень), прийнята пізніше, ніж спеціальна і вона передбачає, що лише ті, платники податків, які не мають можливість сплачувати вчасно податки та збори, повинні виконати, по-перше, свій обов’язок щодо сплати впродовж 6 місяців після припинення (скасування) воєнного стану в України; по-друге, довести відсутність у себе можливості, зібравши та подавши певний пакет документів до 30 вересня 2022 року, відповідно до визначеного Поряду Міністерства фінансів.
_________________________________________
ІІ. У ЧОМУ ПОЛЯГАЄ ПРОБЛЕМА:
_________________________________________
Податкова вважає, що Норма № 2 стосується всіх і кожного без виключень, а тому платники І, ІІ груп єдиного податку повинні сплачувати єдиний податок з 27.05.2022, а ті, хто не має змоги сплачувати повинні зібрати пакет документів та подати їх до податкової до 30.09.2022, і це дає право сплатити єдиний податок упродовж 6-ти місяців після припинення (скасування) воєнного стану.
А тому податкова починає в телефонному режимі нагадувати про обов’язок сплати єдиного податку І, ІІ груп.
_________________________________________
ІІІ. НАСЛІДКИ ІГНОРУВАННЯ:
_________________________________________
Накопичення податкових зобов’язань для єдинників, що мають статус узгоджених, як наслідок
- позасудове стягнення такого боргу,
- анулювання статусу платника єдиного податку,
- підвищення соціальної напруги.
Значна кількість єдинників знаходяться поза межами України, та об’єктивно не можуть дієво захистити свої права – в досудовому, судовому порядку, сплатою судового збору, витрат адвоката.
_________________________________________
IV. ПРИЧИНИ:
_________________________________________
Неоднозначне тлумачення Норми № 1 та Норми № 2 викликане законодавчою технікою викладення цих двох норм.
_________________________________________
V. ЩО ПРОПОНУЄТЬСЯ:
_________________________________________
Викласти Норму № 2 таким чином:
69.1. У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів …
Положення пп. 69.1. не застосовуються щодо платників податків, визначених пп. 9.1. п. 9 Підрозділу 8 розділу XX ПК України в частині сплати єдиного податку.