01 липня 2021 року Верховною Радою України був прийнятий в першому читанні законопроект 5600, в якому, зокрема, пропонуються критичні зміни до статей Податкового кодексу, що стосуються ринку житла.
Згідно з вказаним законопроектом буде внесено зміни до підпункту 197.1.14 пункту 197.1 Податкового кодексу України, внаслідок яких розшириться база оподаткування, що призведе до нарахування ПДВ на операції з купівлі житла. Звільнення від оплати залишиться лише для першого постачання доступного житла та житла, що будується із залученням державних коштів, а решта операцій будуть оподатковуватися ставкою в 20%.
Таким чином виникає додаткове фінансове навантаження, яке в підсумку буде сплачувати кінцевий покупець. Багатьох покупців таке значне збільшення витрат змусить або скасувати угоди «до кращих часів», або продовжувати збирати кошти ще кілька років. Крім того, що стосується тих громадян, які вже вклалися в споруджувані об'єкти нерухомості і виплачують розстрочку, то на них накладаються непрораховані раніше зобов'язання, які можуть привести до непередбачуваних наслідків. Тож, не важко спрогнозувати, що на період адаптації ринку до нових умов, а це може бути не рік, і не два, а п'ять і більше років, надходження до бюджету навпаки скоротяться, а не зростуть як очікується від законопроекту.
Як результат, крім впливу на купівельну спроможність покупців, виникнуть негативні наслідки і для забудовників, девелоперів. Зменшення угод на будівельному ринку спричинить за собою згортання проектів і збільшення кількості заморожених будівельних об'єктів. Можуть виникнути нові прецеденти зупинки будівництва, до вже існуючих проблем з "Укрбудом", "Аркадою", тощо - і це в той час, коли Президент України, Зеленський В.О., та Кабінет Міністрів України докладають значні зусилля, щоб закінчити незавершені будівництва. Глави найбільших будівельних компаній України - Київміськбуд, КАН Девелопмент, Інтергал-Буд, Ріел а також глава Конфедерації будівельників України - ще до першого читання розкритикували ці правки до законопроекту і спрогнозували колапс ринку нерухомості в разі їх остаточного прийняття. Будівництво дає роботу багатьом суміжним галузям - виробникам будівельних матеріалів, заводам, кар'єрам, чисельним фахівцям підряду. Будівельна галузь останні кілька років служила локомотивом для економіки країни, вносячи суттєвий внесок у ВВП країни.
Варто окремо відзначити й час, обраний для збільшення податкового навантаження на громадян країни. Пандемія 2020-21-го років призвела до втрати доходів багатьох громадян країни.
Ми, громадяни України, наголошуємо, що згідно 47 статті Конституції України: «Кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.»
Вимагаємо дотримуватися Конституції та вилучити положення 1-го підпункту 26-го пункту законопроекту 5600 від 02.06.2021 до голосування законопроекту в 2-му читанні і в цілому, а також не підтримувати будь-які правки, що стосуються додаткового податкового навантаження на громадян при купівлі нерухомості під час голосування за законопроект.