Наразі Верховна Рада України має призначити двох суддів Конституційного суду України. Оголошення про початок прийому пропозицій депутатських фракцій (депутатських груп) щодо кандидатів на посаду судді КСУ розміщено на офіційному сайті парламенту 16 листопада 2020 року: https://www.rada.gov.ua/news/Novyny/199592.html
Частина друга статті 148 Конституції України визначає, що "відбір кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України здійснюється на конкурсних засадах у визначеному законом порядку". Конкурсні засади передбачають проведення відкритого та прозорого конкурсу, взяти участь в якому може особа, що відповідає кваліфікаційним вимогам, передбаченим частиною 3 статті 148 Конституції України, а саме: "громадянин України, який володіє державною мовою, на день призначення досяг сорока років, має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ятнадцять років, високі моральні якості та є правником із визнаним рівнем компетентності".
Натомість відкритий конкурс, передбачений Конституцією, підмінено кулуарним процесом висування кандидатів від парламентських груп та фракцій. Такий процес не передбачає суспільного обговорення кандидатів, формування вимог до їхнього морального та фахового рівня, дискусії щодо їхньої позиції з важливих для суспільства питань.
Такий підхід до визначення кандидатів на посаду судді не просто протирічить Основному закону, а й підважує демократичну легітимність Конституційного суду України, суспільна недовіра до якого вже традиційно більш як вдвічі перевищує довіру до цієї інституції.
Оскільки виборці не можуть прямо впливати на склад Конституційного суду, який нікому не підзвітний і не перед ким не відповідальний, але рішення якого є обов’язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені, негативні наслідки призначення суддями неналежних кандидатів важко переоцінити. Нещодавно українське суспільство вчергове пересвідчилось, наскільки деструктивними можуть бути дії КС: одного рішення від 27 жовтня 2020 року вистачило, аби занурити Україну в системну конституційну, бюджетну та політичну кризу.
З огляду на суспільне значення рішень КСУ та його надзвичайні повноваження, закріплені в Конституції України, вимагаємо виконати конституційний припис та провести відкритий прозорий конкурс (за участі громадськості та із виствітленням у засобах масової інформації), в результаті якого будуть визначені кандидати на посаду суддів КСУ за квотою Верховної Ради України, а також широке публічне обговорення кандидатів перед вирішальним голосуванням у сесійній залі.