ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
ЕЛЕКТРОННІ ПЕТИЦІЇ

Інформація щодо петиції

Введення кримінальної відповідальності для юридичних осіб, діяльність яких утворила тяжкі наслідки для людей та довкілля!
Паращенко Олексій Олександрович
Оприлюднена
14 грудня, 2021
14 березня, 2022
50
15
Для підписання петиції
необхідно
авторизуватись

Здоров’я нації напряму пов’язано із довкіллям. За результатами дослідження, на сьогодні, забруднення атмосферного повітря, ґрунту і води хімічними та біологічними речовинами, ультрафіолетове, радіаційне та електромагнітне випромінювання, шум, кліматичні зміни, деградація екосистем, ризики, пов’язані з промисловою діяльністю свідчать про надзвичайно низьку екологічну якість життя в Україні.

Населення України має високі втрати працездатності та рівень смертності у порівнянні із країнами ЄС через причини, пов’язані з довкіллям, що негативно впливає на людський капітал та економічний розвиток.

Конституцією України закріплена і забезпечена державою можливість людині проживати в середовищі, яке не спричиняє шкоду здоров'ю, користуватися для задоволення своїх життєво необхідних потреб безпечними природними благами, вимагати від держави, а також інших фізичних і юридичних осіб виконання екологічної безпеки, а у випадку їх порушення звертатися за захистом порушеного права до компетентних органів.

Чисельні новини та повідомлення від небайдужих громадян протягом останніх років засвідчують, що саме від діяльності юридичних осіб (особливо різноманітних промислових об’єктів) навколишнє природне середовище страждає найбільше. Особливо це помітно у великих містах. У повітрі майже вся таблиця Менделєєва, річки заболочені, головна артерія країни - Дніпро перетворена на каналізаційний стік, а замість дерев та трави «кам’яні джунглі».

Заходи впливу, які наразі закріплені у чинному законодавстві України, не є ефективними та дозволяють таким порушникам безкарно продовжувати псувати стан довкілля та повільно вбивати все живе.
А чи можете ви пригадати за останній час ініційовані державою реальні дослідження та розслідування причин настання загибелі або захворювання людей, масової загибелі об'єктів тваринного і рослинного світу чи інших тяжких наслідків довкіллю. Чи можете згадати прізвища фізичних чи назву юридичних осіб, які притягнуто до кримінальної відповідальності за такі дії?

Згідно зі ст. 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» екологічна безпека - це такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей.
Цим же Законом, а саме статтею 51 визначено, що забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення). Розділом VIII Кримінального кодексу України передбачено відповідальність за кримінальні правопорушення проти довкілля.

Діяльність фізичних та юридичних осіб, що вже завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.
Одночасно, стаття 18 Кримінального кодексу України передбачає, що суб’єктом злочину ( той хто фактично і відповідає) є фізична осудна особа, яка вчинила кримінальне правопорушення у віці, з якого відповідно до цього Кодексу може наставати кримінальна відповідальність.
Тобто, наразі немає правового важелю для притягнення до відповідальності саме юридичну особу, внаслідок загальної діяльності якої утворилися тяжкі наслідки для людей та довкілля.
А це в свою чергу майже унеможливлює подальшу заборону здійснення протиправної діяльності такою юридичною особою та компенсацією завданої шкоди можливо шляхом реалізації належного такій особі майна.
Право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України, народним депутатам України та Кабінету Міністрів України.

На виправлення ситуації що склалася з довкіллям, пропонуємо внести зміни до Кримінального кодексу України, а саме до розділу XIV-1 - «ЗАХОДИ КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВОГО ХАРАКТЕРУ ЩОДО ЮРИДИЧНИХ ОСІБ», до якого включити заборону здійснення діяльності як захід кримінально-правового характеру щодо юридичних осіб, та доповнити існуючий перелік злочинів в цьому Розділі статтями Особливої частини Кодексу, які регулюють караність злочинних діянь проти довкілля.

А також, пропонуємо внести доповнення до статті 18 цього ж Кодексу, розширивши коло суб’єктів кримінального правопорушення, додавши юридичну особу до цього переліку.
Допоки ми, наші батьки та наші діти живі, подобається нам чи ні – ми лише частина навколишнього середовища. Наші дії мають наслідки, як локальні, так і глобальні, зараз і у майбутньому.

Настав час згуртовуватися та бути відповідальним!!!
Підтримайте петицію!

ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ  |  ЕКОЛОГІЯ ТА ПРИРОДНІ РЕСУРСИ  |  ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я   
15
Перелік осіб, які підписали електронну петицію:
20 січня, 2022, 15:06:49Козирь Віктор Іванович
15 січня, 2022, 11:50:14Зубченко Олександр
14 січня, 2022, 09:56:29Туранська Тетяна Володимирівна
13 січня, 2022, 23:30:03Яцюк Микола Іванович
12 січня, 2022, 22:13:25Сухарєв Юрій
10 січня, 2022, 22:29:41Лобан Андрій
09 січня, 2022, 22:50:38Добринська Руслана Вікторівна
09 січня, 2022, 11:22:36Гриценко Олексій
04 січня, 2022, 21:24:14Аношин Петро Володимирович
04 січня, 2022, 15:08:36Данилкін Володимир Іванович
04 січня, 2022, 11:17:58Костенко Денис Юрійович
31 грудня, 2021, 17:40:21Лунга-Федорович Яна Дмитрівна
27 грудня, 2021, 20:17:45Кіпрач Олена Сергіївна
21 грудня, 2021, 08:54:22Кошарний Володимир Васильович
14 грудня, 2021, 17:17:31Мелашкін Олександр
1