ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
ОБГОВОРЕННЯ ЗАКОНОПРОЕКТІВ

Обговорення законопроекту

6284 Проект Закону про оперативно-розшукову діяльність
6284 від 04 квітня 2017
Правова політика
Народний депутат України
Кожем'якін Андрій Анатолійович
08 лютого, 2018
08 березня, 2018
завершено обговорення
40
(Рейтинг: 4,7, оцінило: 3)
Термін обговорення закінчився
- розголошувати конфіденційну інформацію про особу, її персональні дані, зміст її листування або іншої кореспонденції, телефонних розмов, які стали відомі під час здійснення оперативно-розшукової діяльності, крім випадків, визначених законодавством.
5. Проведення оперативно-розшукових заходів без заведення оперативно-розшукової справи забороняється.
Стаття 6. Забезпечення прав і свобод людини при здійсненні оперативно-розшукової діяльності
1. Під час здійснення оперативно-розшукової діяльності забороняється порушення прав фізичних або юридичних осіб. Окремі обмеження прав і свобод громадян мають винятковий і тимчасовий характер, вони можуть застосовуватися лише за рішенням суду до особи, у діяннях якої є ознаки тяжкого чи особливо тяжкого злочину або готування до тяжкого чи особливо тяжкого злочину, та в інших випадках, передбачених законодавством України, із метою захисту прав і свобод інших осіб, безпеки суспільства і держави.
2. При застосуванні оперативно-розшукових заходів службові особи оперативних підрозділів зобов'язані враховувати їх відповідність ступеню суспільної небезпеки злочинних посягань та загрози інтересам людини, суспільства і держави. У випадках порушення прав і свобод людини або законних інтересів юридичних осіб у процесі здійснення оперативно-розшукової діяльності, а також у разі, якщо причетність до правопорушення особи, стосовно якої здійснювалися оперативно-розшукові заходи, не підтвердилася, органи, підрозділи яких здійснювали оперативно-розшукову діяльність, зобов'язані невідкладно поновити порушені права й відшкодувати заподіяну шкоду.
3. Громадяни України та інші особи мають право в установленому законом порядку одержати від органів, на які покладено здійснення оперативно-розшукової діяльності, письмове пояснення з приводу обмеження їх прав і свобод та оскаржити ці дії в установленому законодавством України порядку.
4. При порушенні підрозділом, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, прав, свобод або законних інтересів фізичних чи юридичних осіб, прокурор або суддя, відповідно до законодавства України, зобов'язані вжити заходів щодо їхнього відновлення й забезпечення відшкодування заподіяної шкоди.
Стаття 7. Захист відомостей про підрозділи та осіб, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність
1. Державну таємницю складають відомості про сили оперативних підрозділів, їх конспіративні приміщення, легендовані підприємства, штатних негласних працівників, осіб, із якими встановлено негласне або конфіденційне співробітництво на засадах добровільності, засоби оперативно-розшукової діяльності, планування, організації і тактики проведення оперативно-розшукових заходів, а також отримані результати й інші відомості, визнані державною таємницею відповідно до законодавства.
2. Відомості про громадян, що конфіденційно співробітничали або співробітничають із підрозділами, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, можуть бути розголошені лише за письмовою згодою зазначених осіб (у випадках, передбачених чинним законодавством України).
3. Відомості про громадян та підприємства, які надавали або надають допомогу підрозділам, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, можуть бути розголошені лише за письмовою згодою зазначених осіб та керівників підприємств (у випадках, передбачених чинним законодавством України).
РОЗДІЛ 2
ОБОВ`ЯЗКИ І ПРАВА ПІДРОЗДІЛІВ, ЩО ЗДІЙСНЮЮТЬ ОПЕРАТИВНО-РОЗШУКОВУ ДІЯЛЬНІСТЬ
Стаття 8. Підрозділи, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність
1. Оперативно-розшукова діяльність здійснюється оперативними підрозділами:
1) Державного бюро розслідувань – оперативні, внутрішнього контролю, оперативно-технічні, спеціальні підрозділи, що здійснюють розшук осіб, які переховуються від слідства та суду, виявлення коштів та майна, яке може бути предметом конфіскації або спеціальної конфіскації, повернення з-за кордону коштів та іншого майна, одержаних внаслідок вчинення злочинів, віднесених до підслідності Держаного бюро розсувань, забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві та працівників Державного бюро розслідувань, швидкого реагування та інші спеціальні підрозділи;
2) Державної прикордонної служби України – розвідувальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (агентурної розвідки, оперативно-технічним, власної безпеки), оперативно-розшуковими підрозділами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону та його територіальних органів, Морської охорони, забезпечення внутрішньої безпеки, забезпечення власної безпеки, оперативного документування та оперативно-технічними;
3) Державної фіскальної служби – оперативними підрозділами податкової міліції (фінансової поліції) та підрозділами, які ведуть боротьбу з контрабандою;
4) Національного антикорупційного бюро України – детективів, оперативно-технічними, внутрішнього контролю, підрозділ забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства та забезпечення безпеки працівників;
5) Національної поліції – підрозділами кримінальної поліції, у тому числі міжрегіональними територіальними органами та їх структурними (відокремленими) підрозділами, спеціальної поліції;
6) органів і установ виконання покарань та слідчих ізоляторів, підпорядкованих Міністерству юстиції України;
7) розвідувального органу Міністерства оборони України – оперативними, оперативно-технічними, власної безпеки;
8) Служби безпеки України – контррозвідкою, військовою контррозвідкою, захисту національної державності, спеціальними підрозділами по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю, оперативно-технічними, внутрішньої безпеки, оперативного документування, боротьби з тероризмом і захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів, підрозділами контррозвідувального захисту економіки держави, підрозділами контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки;
9) Служби зовнішньої розвідки України – агентурної розвідки, оперативно-технічними, власної безпеки;
10) Управління державної охорони України – підрозділом оперативного забезпечення охорони виключно з метою забезпечення безпеки осіб та об'єктів, щодо яких здійснюється державна охорона;
  • Колесніков Олег 07 березня, 2018 02:14 Тип запису: коментар
    0  
    Хочу зауважити, що з вказаного проекту Закону України, не є очевидні механізми нагляду Прокуратури України за місцезнаходження засобів особливого призначення (засобами зв'язку та ідентифікації місцеположення), котрі використовуються Оперативними силами для здійснення оперативно-розшукової діяльності.
  • Монарх Арон 12 лютого, 2018 13:59 Тип запису: коментар
    Повідомлення заблоковано модератором