ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
ЕЛЕКТРОННІ ПЕТИЦІЇ

Перелік оприлюднених петицій.

  • Відповідальність

    Підписів 5

    Днів залишилось 63

    Бойко Сергій Валерійович
    Оприлюднена
    20 листопада, 2018
    20 лютого, 2019
    63
    5 (з них за 7 днів: 0)

    * АТО буде тривати години;
    * Накращі світові технології;
    * Найкращий рівень науки космічної (у Житомирі);
    * Ми повернемо курс [гривні], він не повинен бути вище 10 (UAH/USD= <10);
    * Тисячу гривень на день людям, які належать до категорії "Добровольці";
    * Європейський рівень життя;
    * Євроінтеграція;
    ...тощо.

    Такі обіцянки давав президент. Зрозуміло, що це не було усе реалізовано. Можливо підкатегорії категорії "Добровольці" дещо підвищили заробітню плату. У іншому багато обіцянок президента не були реалізовані.

    Пропоную прийняти пакет законів, на основі яких буде створена комісія експертів з питань реалізації передвиборчої програми. Цей закон повинен буде зобов'язувати депутатів та президента подавати у спеціальну комісію техніко-економічне обґрунтування (далі - ТЕО) реалізації передвиборчої програми. Також ця комісія буде вимагати від кандидатів докладного опису методів та засобів, шляхів, стратегії, завдяки яким кандидат буде реалізовувати свою програму. Також ця комісія буде оцінювати у фідуціарних грошових засобах збитки, які були нанесені під час правління відповідного кандидата й на основі прийнятих законів застосовувати заходи, спрямовані на компенсацію нанесених збитків. Невиконання зобов'язань, які бере на себе відповідний кандидат, оцінених у фідуціарних грошових засобах у ТЕО, буде тягнути за собою відповідальність у вигляді повної грошової компенсації за невиконання зобов'язань. Виключити можливість застосування поняття "дефолт" окремою статтею.

    Таким чином вдасться замикнути контур управління. Тобто відповідальність за реалізацію програми не зможе бути покладена на політичну кон'юнктуру, ринок відносин.

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Предложение о переселении жителей живущих вблизи от складов с боеприпасами, в силу невозможности предотвратить взрывы на оных

    Підписів 5

    Днів залишилось 28

    Гречихин Вадим Витальевич
    Оприлюднена
    16 жовтня, 2018
    16 січня, 2019
    28
    5 (з них за 7 днів: 0)

    В силу принципиальной невозможности организовать качественное хранение материальной части и охрану военных складов, и ввиду частых взрывах на оных (Сватово, Балаклея, Калиновка, Ичня) предлагаю заранее переселить жителей населенных пунктов, которые располагаются в радиусе 10 километров от этих складов.
    Это позволит обезопасить граждан Украины, минимизировать материальный и психологический ущерб.

    Перечень складов, которые с высокой долей вероятности взорвутся в ближайшие год-два:
    47-й арсенал командования Сухопутных войск, (Хмельницкая обл., с. Цветоха, в/ч А-1358);
    222-я центральная артиллерийская база боеприпасов (Черкасская обл., с. Россошки, в/ч А-1588);
    1322-я артиллерийская база боеприпасов (Житомирская обл., с. Ушомир, в/ч А-1796)

    ДІЯЛЬНІСТЬ ЦЕНТРАЛЬНИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ  |   ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я   
  • пропоную ВРУ ще на п’ять років припинити введення в дію ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині»

    Підписів 4

    Днів залишилось 69

    кирилов сергій васильович
    Оприлюднена
    26 листопада, 2018
    26 лютого, 2019
    69
    4 (з них за 7 днів: 0)

    З 1 січня 2019 року вводиться в дію ЗАКОН УКРАЇНИ «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині», який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
    Згідно до п.п. 1,2 ст. 2 цього закону
    -1. Законодавство України про трансплантацію базується на Конституції України та складається з Основ законодавства України про охорону здоров’я, інших законодавчих актів, що регулюють відносини з питань, пов’язаних з охороною здоров’я, цього Закону та інших прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів
    - 2. Якщо міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші норми, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору

    Тобто громадяни України згідно вже тільки до цих двох наведених вимог ще і як анатомічний матеріал людини теж підуть і до усіх міжнародних центрів з трансплантації. Вважаю, що за сотню тисяч доларів, тобто за трансплантацію важливого органу людини, який піде потім до реципієнта із багатої країни кожен другий консиліум лікарів України буде ще живим громадянам України підписувати акти про констатацію смерті їх головного мозку або будуть фіксувати у медичній документації ще не померлої особи факт її біологічної смерті. Та і багато живих осіб теж будуть узнавати про свої заяви на добровільну трансплантацію вже тільки після проведеної над ними цієї незаконної трансплантації.
    Україна з 1 січня 2019 року вже за кілька днів стане лідером або першою по пропозиціям анатомічного матеріалу людини у міжнародних центрах з трансплантації і цю кримінальну діяльність неможливо буде ніяк зупинити тому, що за цією корупцією стануть дуже великі гроші.
    До речі, громадяни України від цього ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» нічого взагалі не отримують, як завжди із-за відсутності коштів.
    Тому заборона цього закону жодним чином ніяк не позначиться на громадянах України лише тільки вони отримають більше захисту від незаконної кримінальної трансплантації.
    Посилаючись на наведене, пропоную ВРУ ще на п’ять років припинити введення в дію ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» і Розділ VII ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ цього закону в новій редакції читати так:
    1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 січня 2024 року,

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Розділення понять: (російською) – «русский» та «россиянин», (українською) – «росіянин», які в сучасній російській мові розділяються, але в сучасній українській мові такого розділення немає. В той же час в Україні є багато людей які вважають себе етнічними «русскими» но не бажають щоб їм приписували громадянство іншої держави називаючи їх «росіянами» українською.

    Підписів 4

    Днів залишилось 20

    Тюфтяєв Сергій Геннадійович
    Оприлюднена
    08 жовтня, 2018
    08 січня, 2019
    20
    4 (з них за 7 днів: 0)

    Просимо Верховну Раду України розглянути можливість що до прийняття постанови що до розділення понять:
    (російською) – «русский» та «россиянин»,
    (українською) – «росіянин», які в сучасній російській мові розділяються, але в сучасній українській мові такого розділення немає. В той же час в Україні є багато людей, громадян України, які вважають себе за національністю етнічними «русскими» но не бажають щоб їм приписували громадянство іншої держави називаючи їх «росіянами» українською.
    Вважаємо що таке розділення понять буде сприяти встановленню громадянського миру та злагоди в Україні.

    КУЛЬТУРА ТА КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА, ТУРИЗМ  |   ОСВІТА, НАУКОВА, НАУКОВО-ТЕХНІЧНА, ІННОВАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ   
  • Офіційно працевлаштовані громадяни повинні платити менше за житлово-комунальні послуги

    Підписів 4

    Днів залишилось 44

    Чаус Олег
    Оприлюднена
    01 листопада, 2018
    01 лютого, 2019
    44
    4 (з них за 7 днів: 0)

    Населенню, у якого всі повнолітні члени сім'ї є офіційно трудоустроінимі громадянами України, переглянути оплату житлово-комунальних послуг в бік зниження як мінімум на 30% (незалежно від субсидій). Вартість проїзду в міському транспорті для членів таких сімей повинна бути нижче як мінімум на 50%.

    Дія спрямована на стимулювання бажання у громадян офіційно працевлаштуватися, а також на вибір між працювати в своїй країні офіційно, або нелегально в країнах ближнього зарубіжжя.

    СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ   
  • Збільшення відповідальності за невиплату заробітної плати та механізм настання такої відповідальності

    Підписів 4

    Днів залишилось 44

    Орещенко Андрій Васильович
    Оприлюднена
    01 листопада, 2018
    01 лютого, 2019
    44
    4 (з них за 7 днів: 0)

    1. Збільшити відповідальність посадових осіб підприємства за порушення законодавства про оплату праці.

    Внести зміни до ч. 1 ст. 175 Кримінального Кодексу України «Невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат» за безпідставну невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії тощо більш як за один місяць, яка вчинена умисно керівником підприємства:
    1) встановити однакову відповідальність керівника підприємства та виконувача його обов’язків;
    2) встановити мінімальний строк виправних робіт або позбавлення волі від одного року з обов’язковим відбуванням покарання у місцях позбавлення волі.

    Внести зміни до ч. 2 ст. 175 Кримінального Кодексу України «Невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат» за умисну невиплату заробітної плати, якщо воно було вчинене внаслідок нецільового використання коштів, призначених для таких виплат, а саме: встановити мінімальний строк виправних робіт або позбавлення волі від двох років з обов’язковим відбуванням покарання у місцях позбавлення волі.

    Встановити, що відповідальність за невиконання абзацу 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати і виплату їх не в повному обсязі складає від ста до п’ятиста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


    2. Реалізувати механізм настання відповідальності за порушення законодавства про оплату праці.
    Забезпечити настання відповідальності за вказані правопорушення шляхом внесення доповнень до Цивільного процесуального кодексу України, а саме:
    встановлення органом державної влади, який здійснює нагляд за дотриманням законодавства про працю, факту невиплати заробітної плати за зверненням особи, яка має отримувати такі виплати, передбачає обов'язкове накладення адміністративного стягнення на директора підприємства у відповідності із законом (ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

    Внести доповнення до Кримінального процесуального кодексу України.
    Набуття законної сили рішенням суду за позовом працівника або його представника щодо виплати належної заробітної плати
    передбачає відкриття кримінального провадження органом Національної поліції за місцем розташування порушника.
    Одночасно із вступом рішення в законну силу впродовж місячного строку суд надсилає копію свого рішення до органу Національної поліції, на території якого зареєстрований боржник. Слідчий Національної поліції зобов’язаний у визначений законом термін відкрити кримінальне провадження за ст. 175 Кримінального Кодексу України проти директора підприємства.

    Коментар. Є спроби адміністрації державних підприємств нормативно (у кодексах компаній) або шляхом створення судового прецеденту у Верховному суді України легалізувати невиплату зарплати і розробити механізми "списання" такої заборгованості. Приклад за посиланням
    https://drive.google.com/drive/folders/1Np8cHLLZzcLE753JKXMQJv6bVtA7br0m?usp=sharing

    ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА   
  • Кримінальна відповідальність за організацію і участь у блокуванні дорожнього руху.

    Підписів 3

    Днів залишилось 44

    Гордієнко Андрій Геннадійович
    Оприлюднена
    01 листопада, 2018
    01 лютого, 2019
    44
    3 (з них за 7 днів: 0)

    Ввести кримінальну відповідальність за організацію і участь у блокуванні дорожнього руху. Враховуючи можливі наслідки блокування дорожнього руху з метою силового вирішення питань окремих груп осіб за рахунок інших, необхідно терміново ввести кримінальну відповідальність за такі дії.

    ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН  |   ТРАНСПОРТ І ЗВ’ЯЗОК   
  • Прийняти Постанову ВР України за якою підтримати забезпечення на законодавчому рівні гарантій додержання Конституції України: - визначити та встановити на основі Закону України «Про Президента України», прийнятому за прямої демократії - на референдумі ( за ст.ст. 5, 8-9, 17, 21-68, 69-74, 75, 92, 102-114 Конституції України), про правовий статус Президента України.

    Підписів 3

    Днів залишилось 81

    Пастушенко Олександр Дмитрович
    Оприлюднена
    10 грудня, 2018
    10 березня, 2019
    81
    3 (з них за 7 днів: 0)

    Про прийняття Постанови Верховної Ради України «Про підтримку призначення Загальнонаціонального (всеукраїнського) законодавчого референдуму за народною ініціативою по прийняттю Закону України «Про Президента України» - який встановлює: - правовий статус Президента України, як фізичної особи; - терміни, форми та спосіб його обрання; - права та обов’язки, дії, відповідальність перед Народом України; - право відставки за недовірою Народу України; - застава особистого майна та майна роду, як засіб забезпечення відповідальності перед Народом України; - укладення договору на державну службу між Президентом України і Народом України відповідно до Присяги Президента України; - інші дії прямої демократії, на основі Конституції та законодавства України, Загальної Декларації прав людини ООН, рекомендацій ООН та ЄС;

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Прийняти Постанову ВР України за якою підтримати забезпечення на законодавчому рівні гарантій додержання Конституції України: - на основі Закону України «Про зобов’язання власників щодо праці та «Про «Народний Фонд праці», прийнятому за прямої демократії - на референдумі ( за ст.ст. 5, 8-9, 13 п.3., 21-68, 69-74, 75, 92, 102-114 Конституції України), про правовий статус зобов’язання власників та їх власності в Україні, як демократичною, соціальною та правовою державою, щодо праці.

    Підписів 3

    Днів залишилось 81

    Пастушенко Олександр Дмитрович
    Оприлюднена
    10 грудня, 2018
    10 березня, 2019
    81
    3 (з них за 7 днів: 0)

    Про прийняття Постанови Верховної Ради України «Про підтримку призначення Загальнонаціонального (всеукраїнського) законодавчого референдуму за народною ініціативою по прийняттю Закону України «Про зобов’язання власників щодо праці та «Про «Народний Фонд праці» - який встановлює: - правовий статус новітніх та справедливих трудових відносин в Україні; - їх реалізацію через Фонд праці, як організаційну форму, захисту прав людини найманої праці за стандартами МОТ ООН; - забезпечення створення та легалізацію 100 мільйонів робочих місць в Україні за світовими стандартами оплати праці (зарплата від 1000 Євро на місяць, соціальний пакет страхування, трудові гарантії, тощо); - забезпечує 100% зайнятість населення України; - вводить гарантії права на працю через трудові сертифікати; - забезпечує щорічні трудові дивіденди людям найманої праці; - нормування праці в собівартості товарів та послуг в економіці України; - забезпечує позасудове вирішення трудових спорів; - створення «Біржі праці»; гарантії трудової міграції за світовими стандартами; - ліквідацію тіньового сектору ринку праці в Україні та повну сплату податків в Україні; - інші дії прямої демократії, на основі Конституції та законодавства України, Загальної Декларації прав людини ООН, Конвенції МОТ, рекомендацій ООН та ЄС;

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Змінити гімн України

    Підписів 3

    Днів залишилось 81

    Гудій Андрій Вікторович
    Оприлюднена
    10 грудня, 2018
    10 березня, 2019
    81
    3 (з них за 7 днів: 0)

    Процвітає України і слава, і воля
    Вже нам, браття Украінці, усміхнулась доля
    Гинуть наші вороженьки, як роса на сонці,
    Бо пануємо Ми, браття, у своїй сторонці.
    Душу й тіло ми зміцнили за нашу свободу,
    Бо віками ми є браття, козацького роду.
    Чорне море нам сміється, дід Дніпро радіє,
    Бо у нашій Україні доленька квітніє.
    А завзята, праця щира всіх нас об’єднає,
    Пісня волі в Україні гучніше лунає.
    Душу й тіло ми зміцнили за нашу свободу,
    Бо віками ми є браття, козацького роду.

    КУЛЬТУРА ТА КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА, ТУРИЗМ  |   ОСВІТА, НАУКОВА, НАУКОВО-ТЕХНІЧНА, ІННОВАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ   
  • Зміна до статті 266 Податкового кодексу Украіни.

    Підписів 3

    Днів залишилось 28

    Савінкіна Валентина Ярославівна
    Оприлюднена
    16 жовтня, 2018
    16 січня, 2019
    28
    3 (з них за 7 днів: 0)

    Вилучити з п.п. "е", п. 266.2.2. ст. 266, ПКУ слова про малі архітектурні форми та тих, що торгують на ринках. Викласти
    п.п. " е", п. 266.2.2.,ст. 266, ПКУ в наступній редакціі: "об'єкти нежитловоі нерухомості, які використовуються суб'єктами господарювання малого та середнього бізнесу."
    Що доброго зроблять такі зміни? Торговці з ринків та мафів перейдуть в більш придатні та зручні приміщення, плата за оренду яких стане низькою та доступною. Мафи та стихійні ринки зникнуть самі по собі.

    ФІНАНСОВА, ПОДАТКОВА, МИТНА ПОЛІТИКА   
  • Муніципальна варта

    Підписів 2

    Днів залишилось 58

    Харченко Владислав Едуардович
    Оприлюднена
    15 листопада, 2018
    15 лютого, 2019
    58
    2 (з них за 7 днів: 0)

    Шановні народні депутати України!

    Просимо вас внести на розгляд Верховної Ради Проект Закону про муніципальну варту під номером 2890 та прийняти Закон про муніципальну варту в цілому.

    Даний Проект Закону було прийнято в першому читанні ще 3 роки тому 21.05.2015! До другого так і не дійшло, на превеликий жаль.

    Із повагою,
    громадяни України

    ДІЯЛЬНІСТЬ МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ  |   ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН   
  • Визначити та встановити "Народ України" суб'єктом права в Україні, на основі закону прийнятому за прямої демократії (на референдумі) "Про суверенітет Народу України" ( за ст.ст. 5, 8-9, 68, 69-74, 92, 102, 106 п.6 Конституції України).

    Підписів 2

    Днів залишилось 81

    Пастушенко Олександр Дмитрович
    Оприлюднена
    10 грудня, 2018
    10 березня, 2019
    81
    2 (з них за 7 днів: 0)

    Прийняти Постанову Верховної Ради України «Про підтримку призначення Загальнонаціонального (всеукраїнського) законодавчого референдуму за народною ініціативою по прийняттю Закону України «Про суверенітет Народу України» який встановлює правовий статус Народу України, як суб’єкта, в особі людини і громадянина в Україні, який здійснює безпосереднє право: - на землю, надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, рухоме і нерухоме майно, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні комунальних та державних підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права державної та комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження, як суб`єкта права власності (володіння); - на доходи державного та місцевих бюджетів в національній та іноземній валютах через участь у бюджетній системі України за справедливого і неупередженого перерозподілу суспільних багатств між громадянами і територіальними громадами; - на національну валюту – грошову одиницю України – гривну та золотовалютні резерви України; - на мирні зібрання для прийняття рішень щодо участі в управлінні державними справами за верховенства права на Народних Зборах України, в тому числі через Народних повірених; - на здійснення безпосереднього народовладдя через вибори, референдум та інші форми безпосередньої прямої та представницької демократії; - на прийняття Конституції та законів України через референдум; - по об’єднанню 150 мільйонів українців по всьому світу; у відповідності до Конституції та законодавства України, Загальної декларації прав людини ООН, норм міжнародного права;

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Прийняти Постанову ВР України за якою підтримати забезпечення на законодавчому рівні гарантій додержання Конституції України: - визначити та встановити на основі Закону України «Про грошову реформу в Україні», прийнятому за прямої демократії - на референдумі ( за ст.ст. 5, 8-9, 21-68, 69-74, 75, 92, 99, 102-114 Конституції України), про правовий статус національної валюти грошової одиниці України – гривни.

    Підписів 2

    Днів залишилось 81

    Пастушенко Олександр Дмитрович
    Оприлюднена
    10 грудня, 2018
    10 березня, 2019
    81
    2 (з них за 7 днів: 0)

    Про прийняття Постанови Верховної Ради України «Про підтримку призначення Загальнонаціонального (всеукраїнського) законодавчого референдуму за народною ініціативою по прийняттю Закону України «Про грошову реформу в Україні» - який встановлює: - статус національної валюти, грошової одиниці - гривни в Україні; - її цінність (1 до 10 до доларів США) та види (готівкову та безготівкову); - її приналежність на праві власності виключно Народу України; - право випуску (казначейських векселів та/або зобов’язаннь, як форму грошей) та обігу в Україні; - статус іноземних валют в Україні; - виключне право Народу України на грошову реформу в Україні; - інші дії прямої демократії, на основі Конституції та законодавства України, Загальної Декларації прав людини ООН, рекомендацій ООН та ЄС;

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Повернути мапу України до сесійної зали Верховної Ради України взамін вертикального прапору України .

    Підписів 2

    Днів залишилось 81

    Чернишов Павло Сергійович
    Оприлюднена
    10 грудня, 2018
    10 березня, 2019
    81
    2 (з них за 7 днів: 0)

    Повернути мапу України до сесійної зали Верховної Ради України взамін вертикального прапору України .

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Створення та затвердження Великого герба України

    Підписів 2

    Днів залишилось 55

    Крошков Василь Вікторович
    Оприлюднена
    12 листопада, 2018
    12 лютого, 2019
    55
    2 (з них за 7 днів: 0)

    Герб держави Україна, один із трьох її офіційних символів нарівні з прапором і гі́мном. 19 лютого 1992 затверджено Малий Державний герб України. Конституцією також передбачений і Великий Державний герб, однак досі його не прийнято.

    КУЛЬТУРА ТА КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА, ТУРИЗМ   
  • Закрыть все теле и радио-каналы, или ограничить их вещание.

    Підписів 2

    Днів залишилось 20

    Моргунов Игорь
    Оприлюднена
    08 жовтня, 2018
    08 січня, 2019
    20
    2 (з них за 7 днів: 0)

    Сейчас в нашей стране сложилась такая ситуация что умами людей управляют "Властьимущие" посредством подконтрольных СМИ.
    Телевизионное вещание не подразумевает обратной связи потому оппонировать мнению представленному на нем нет возможности, даже в случае ложности такового(что достаточно часто бывает).

    Так же на ТВ в последнее время практически весь эфир за исключением новостей является развлекательным, что в итоге поощряет поверхностное мышление и ведет к деградации населения нашей страны.

    Предлагается прекратить вещание всех телеканалов на территории Украины, за исключением образовательных(наука и т.п.) и информационных(рада и т.п.). С возможностью конечно же в случае ЧП(и только в случае такового) вставить новостной блок по данной проблеме.

    Это поспособствует развитию свободы слова и свободе мнений(новостные интернет порталы с возможностью обратной связи).
    Прекратит деградацию населения, за неимением альтернатив людям придется смотреть передачи для умных.
    Освободит большое количество трудовых ресурсов для использования на производствах и других сферах, что благотворно повлияет на экономику.
    У людей появится больше свободного времени для прямого общения с друг-другом что так же снизит социальную напряженность.

    ІНФОРМАЦІЙНА ПОЛІТИКА, ДІЯЛЬНІСТЬ ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ  |   КУЛЬТУРА ТА КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА, ТУРИЗМ  |   ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я   
  • Покращення законодавчого регулювання здійснення оперативно-розшукових заходів, негласних слідчих (розшукових) дій та інших видів стеження за людьми, підстав їх здійснення та посилення відповідальності співробітників правоохоронних органів та приватних осіб за безпідставне їх проведення стосовно людей.

    Підписів 2

    Днів залишилось 74

    Лейко Анатолій Михайлович
    Оприлюднена
    03 грудня, 2018
    03 березня, 2019
    74
    2 (з них за 7 днів: 0)

    Необхідно покращити законодавче регулювання здійснення оперативно-розшукових заходів та негласних слідчих (розшукових) дій шляхом внесення змін до відповідних нормативно-правових актів, де має бути більш точно, чітко та вичерпно зазначений їх перелік, більш чітко унормовано підстави здійснення та посилена відповідальність співробітників правоохоронних органів і приватних осіб за безпідставне їх проведення стосовно людей, посилений контроль за санкціонуванням їх здійснення з метою унеможливлення переслідування громадян правоохоронними органами та приватними особами.
    Також необхідно на законодавчому рівні передбачити можливість та дієвий механізм відшкодування моральної та матеріальної шкоди, завданої людям незаконними переслідуваннями правоохоронних органів та приватних осіб з метою запобіганням таким діям вищеназваних суб'єктів.

    ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН   
  • пропоную ВРУ внести доповнення до пункту 2 статті 120 Кримінального кодексу України

    Підписів 1

    Днів залишилось 44

    кирилов сергій васильович
    Оприлюднена
    01 листопада, 2018
    01 лютого, 2019
    44
    1 (з них за 7 днів: 0)

    Найтяжчим порушенням прав і свобод людини є злочин, відповідальність за нього передбачається Кримінальним кодексом України. Для боротьби зі злочинністю та охорони правопорядку в державі створені органи внутрішніх справ, прокуратура. Юридичну допомогу населенню надає адвокатура.

    Проте, якщо з конкретними порушеннями прав і свобод можна боротися (держава бере на себе такий обов'язок), то з другою групою порушень справи йдуть інакше. Що робити, якщо в державі антилюдські закони, якщо самі закони зневажають природні права людини, якщо в державі склався антидемократичний тоталітарний режим? У цьому випадку права людини не тільки не захищені, але їх порушення стає нормою життя. Такі порушення прав людини називаються і вважаються міжнародними злочинами.

    Тому пропоную ВРУ встановити кримінальну відповідальність за порушення прав людини щодо громадян України, якщо через цей міжнародний злочин громадянином України було вчинено самогубство, тобто

    пропоную ВРУ внести доповнення до пункту 2 статті 120 Кримінального кодексу України за якими:
    - невиконання міжнародних норм з прав людини щодо громадян України, які є в матеріальній залежності від держави (отримують пенсію або інші соціальні виплати)

    Також в коментарах до цього доповнення винною у наведеному самогубстві треба вважати державу Україна, а відповідальних осіб притягувати до кримінальної відповідальності за статтями 115, 120 УК України

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Видавати права у віці 16 років

    Підписів 1

    Днів залишилось 57

    Мельник Антон Дмитрович
    Оприлюднена
    14 листопада, 2018
    14 лютого, 2019
    57
    1 (з них за 7 днів: 0)

    Пропоную щоб підлітки могли отримувати водійські права у віці 16 років

    ТРАНСПОРТ І ЗВ’ЯЗОК