ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
ЕЛЕКТРОННІ ПЕТИЦІЇ

Перелік оприлюднених петицій.

  • Зниження ціни на газ

    Підписів 89

    Днів залишилось 65

    Пехтерев Сергей Леонидович
    Оприлюднена
    02 листопада, 2021
    02 лютого, 2022
    65
    89

    Внаслідок катастрофічного погіршення соціального стану життя народу України, спричиненого поглибленням економічної кризи, громадяни не в змозі сплачувати комунальні послуги, зокрема невиправдано високу вартість газу.

    Відповідно до Статті 3 Конституції України, «права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.»

    Також керуючись Статтею 13 Конституції України: «Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

    Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

    Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.

    Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.»

    Ґрунтуючись на вищевикладених положеннях, ми вимагаємо в найкоротший термін знизити ціну продажу природного газу для побутового споживання населення України до рівня його собівартості.

    СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ  |   ФІНАНСОВА, ПОДАТКОВА, МИТНА ПОЛІТИКА   
  • Обов'язковість сортування сміття

    Підписів 108

    Днів залишилось 36

    Ляднова Олександра Олександрівна
    Оприлюднена
    04 жовтня, 2021
    04 січня, 2022
    36
    108

    На сьогодні, сортування сміття в Україні є необов’язковим. Чинний Закон України «Про відходи» не має переліку та послідовності операцій з переробки сміття. Тому стаття 32 цього Закону має лише декларативний характер.
    В Україні, за даними Мінрегіонбуду, щорічно викидають близько 10 млн тонн сміття, з яких лише 600 тисяч йде на вторинну переробку чи спалюється. Решта захоронюється на звалищах, яких, за офіційними даними, в Україні понад 6 тисяч. Вони займають 9 тисяч гектарів. Ще тисяча гектарів – несанкціоновані стихійні звалища.
    Необхідно закласти основу для запровадження стратегій щодо поводження із відходами в Україні (щодо збору, сортування, транспортування, утилізації сміття), яке буде відповідати існуючому законодавству ЄС.
    Пропоную наступні дії:
    1. Переглянути норми права у Екологічному кодексі, Законі України "Про відходи".
    2. Зобов'язати кожного громадянина сортувати сміття. За порушення передбачити великі штрафи.
    3. Зобов'язати місцеві органи забезпечити умови для сортування сміття громадянами, наприклад: установка спеціальних контейнерів на вулицях і в кожному дворі, на територіях освітніх (школи, вузи) та громадських закладів
    4. Створити умови для будівництва сміттєпереробних заводів, що відповідатимуть сучасним екологічним вимогам
    5. Організувати просвітницьку діяльність серед населення, а саме: інформувати населення міст про порядок сортування сміття та відповідальність за його порушення, а також передбачити кошти на проведення інформаційно-роз`яснювальної компанії з залученням місцевих засобів масової інформації.
    Країни Європи та Америки давно практикують поділ сміття.
    Результат цього - поліпшення стану екології, здешевлення вторсировини та збереження природних ресурсів.
    Так чим ми гірше?

    ЕКОЛОГІЯ ТА ПРИРОДНІ РЕСУРСИ   
  • Про скасування шахрайського тарифу на доставку газу

    Підписів 164

    Днів залишилось 51

    Богатиренко Олена Георгіївна
    Оприлюднена
    18 жовтня, 2021
    18 січня, 2022
    51
    164

    Будівництво газопроводу вiдбувалося на гроші платників податків Радянського Союзу, на гроші наших батьків. Газопровід дістався народу України у спадок.
    Транспортування газу по трубопроводу, під тиском, передбачено функціональною конструкцією, проектною документацiєю газопроводу і не потребує додаткових зусиль та окремої оплати за транспортування.
    Цiна на газ складається з вартостi здобутого в Україні або закупленного газу, та затрат на обслуговування трубопроводу.
    Пропоную переглянути складовi вартостi газу для населення.

    Пропоную скасувати цiну на доставку газу для населення по причинi її абсурдностi та тому, що такий тариф відверто шахрайський.

    Цiна на доставку Пропан Бутану може бути тiльки там, де нема трубопроводу. Але це вже iнша iстория.

    ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН  |   ФІНАНСОВА, ПОДАТКОВА, МИТНА ПОЛІТИКА   
  • Невідкладно розглянути проект постанови № 6130 про необхідність запровадження санкцій проти Ігоря Коломойського

    Підписів 1415

    Днів залишилось 51

    Кононов Ілля Вадимович
    Оприлюднена
    18 жовтня, 2021
    18 січня, 2022
    51
    1415

    Закликаємо Верховну Раду України підтримати проект постанови №6130 від 5 жовтня 2021 року щодо застосування санкцій проти олігарха Ігоря Коломойського. Дії олігарха створюють загрози безпеці країни, економіці та міжнародним зв’язкам.

    Існує достатньо підстав для запровадження санкцій:
    - За наявною інформацією, Коломойський торгував вугіллям з Росією та її окупаційними адміністраціями - так званими "ДНР" та "ЛНР". Таким чином, відбувалося фінансування збройної агресії проти України.
    - Відповідно до журналістських розслідувань Pandora Papers, Коломойський причетний до виведення коштів з ПриватБанку в офшори.
    - У 2018 році олігарх погрожував позбавити країну питної води, вимагаючи знижок на газ для своїх підприємств. Будучи монополістом, він зупинив постачання рідкого хлору, необхідного для очистки води.
    - Коломойський створив паливний картель з понад 170 компаній, що дозволило йому утворити монополію на ринку та штучно завищувати ціни на пальне для населення.
    - Канал олігарха "1+1" став майданчиком для російської спецоперації, метою якої була дискредитація України, підрив допомоги з боку США та послаблення міжнародної проукраїнської коаліції. Йдеться про оприлюднення «плівок Деркача», де записано нібито перемовини президента Петра Порошенка та віце-президента США Джозефа Байдена.

    Відповідно до пункту 1 статті 5 Закону України «Про санкції», пропозиції щодо застосування санкцій виносяться на розгляд Ради національної безпеки та оборони України Верховною Радою України зокрема.

    Обмеження, запропоновані в проекті постанови, передбачають блокування активів, запобігання виведенню капіталу за кордон та анулювання дозволів і ліцензій. В разі запровадження, вони позбавлять Коломойського контролю над десятками підприємств по всій країні. Це стане реальним кроком для боротьби з впливом олігарха.

    Час покласти край згубним діям Коломойського і тим загрозам країні, які вони створюють. Тому вимагаємо у народних депутатів підтримати проект постанови №6130, що стане важливою складовою цієї боротьби.

    ЕКОНОМІЧНА, ЦІНОВА, ІНВЕСТИЦІЙНА, ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА, РЕГІОНАЛЬНА ПОЛІТИКА ТА БУДІВНИЦТВО, ПІДПРИЄМНИЦТВО  |   ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН  |   ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ, СУВЕРЕНІТЕТ, МІЖДЕРЖАВНІ І МІЖНАЦІОНАЛЬНІ ВІДНОСИНИ   
  • ВИМАГАЄМО зняти з розгляду Проект Постанови «Про особливості поширення на вакцинованих осіб обмежень, встановлених з метою протидії поширенню пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» № 6002 від 07.09.2021 та не допускати до розгляду подібні постанови

    Підписів 3840

    Днів залишилось 21

    Стахів Остап Васильович
    Оприлюднена
    20 вересня, 2021
    20 грудня, 2021
    21
    3840

    Зважаючи на критичну ситуацію, що виникла внаслідок повалення конституційного ладу, спричиненого нехтуванням Конституції та Законів України, з метою недопущення поширення беззаконня Український народ постановляє:

    КОНСТИТУЦІЙНІ ПРАВА І СВОБОДИ ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА НЕ МОЖУТЬ БУТИ ОБМЕЖЕНІ, крім випадків, передбачених Конституцією України.

    Можуть встановлюватися ОКРЕМІ ОБМЕЖЕННЯ прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень в умовах воєнного або надзвичайного стану. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

    Конституційний Суд України наголошує, що обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина є можливим у випадках, визначених Конституцією України. Таке обмеження можуть встановити, згідно закону — акту, ухваленому Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні. Встановлення такого обмеження підзаконним актом суперечить статтям 1, 3, 6, 8, 19, 64 Конституції України. (п. 3.2 Рішення КСУ №10-р/2020 від 28.08.2020 р.).

    ВИМАГАЄМО:
    - зняти з розгляду у Верховній Раді України Проект Постанови «Про особливості поширення на вакцинованих осіб обмежень, встановлених з метою протидії поширенню пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» № 6002 від 07.09.2021 року та не допускати в подальшому до розгляду подібні постанови.

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ