ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
ЕЛЕКТРОННІ ПЕТИЦІЇ

Перелік електроних звернень

  • Пропозиція про заміну гасла "Слава Україні! Героям слава!"

    Підписів 3

    Дата відповіді 10.11.2022

    Плехоткін Дмитро
    Відповідь на електронне звернення
    14 липня, 2022
    10 листопада, 2022
    14 жовтня, 2022
    3

    Шановні депутати Верховної Ради України,

    Прошу законодавчо змінити гасло "Слава Україні! Героям слава!" у вітаннях ЗСУ та в інших контекстах на нове, яке описує теперішні цілі та політичні вимоги громадян та збройних сил України.

    Спочатку я опишу "чому можна міняти" дане гасло(а в майбутньому також і гімн).
    Потім я опишу "чому треба міняти" дане гасло(а в майбутньому також і гімн).
    І в кінці я опишу "нові варіанти" гасла цивільних громадян і ЗСУ.

    По-перше, ми є свідками подій 2022 року. Але це не просто рік, це рік від народження Ісуса Христа. І як ви знаєте, шановні депутати Верховної Ради України, Ісус Христос здійснив волю свого Батька і помер за нас, щоб ми мали надію на вічне життя. Крім цього Ісус Христос дав нам дві нові заповіді замість десяти старих. Що це значить для нас сьогодні? Чому Бог, який є ідеальним, дав нам посланця з новими заповідями? Чи старі були погані? Ні. Чи в них було щось несправедливо? Ні. Тоді чому? Я думаю тому, що люди, яких він створив, не є ідеальні за замовчуванням і їм потрібно коригувати вказівки. Ми не змогли, або не схотіли слідувати десятьом заповідям, тому їх нам замінили на лише дві нові.

    Тому, якщо Ісус Христос замінив десять старих заповідей на дві нові, так і Ви, шановні народні депутати Верховної Ради України, майте сміливість замінити старе гасло на нове, щоб суспільство і армія мали більш точні вказівки щодо того, чого ми всі разом прагнемо.

    По-друге, згідно з текстами Біблії вся слава належить Богу, бо тільки він робив реально визначні речі, наприклад, лише Бог створив життя з нічого. Спроба самостійно прославляти себе, героїв чи країну - це спроба забрати славу в того, кому вона дійсно належить. Кожна така спроба може нести загрозу цілій нації. Хто ми такі і чого ми хочемо? Конкуренції з Богом за славу? Чи ми хочемо жити у вільній і незалежній Україні?

    Ті шановні народні депутати Верховної Ради України, що піддають сумніву реальність біблійних текстів і їх вплив на держави світу, задумайтесь, чому слова гімну США містять наступну фразу: "А девіз наш «Ми вірим у Бога»"(And this be our motto: "In God is our trust."), а в словах гімну України такі слова відсутні.

    Отже, я пропоную змінити старе гасло "Слава Україні! Героям Слава!"(яке вже цілком зробило свою справу) на одне з наступних:
    а) Захищаймо Україну! На славу Божу!
    б) Волю Україні! Богові слава!
    в) Україна! Країна вільних людей!
    г) Боже дай нам силу! Україну боронити!

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ  |  ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ, СУВЕРЕНІТЕТ, МІЖДЕРЖАВНІ І МІЖНАЦІОНАЛЬНІ ВІДНОСИНИ   
  • Демобілізувати студентів денної і вечірньої форми навчання.

    Підписів 4

    Дата відповіді 10.11.2022

    Ормонов Олександр Зохірович
    Відповідь на електронне звернення
    07 липня, 2022
    10 листопада, 2022
    07 жовтня, 2022
    4

    Демобілізувати студентів денної та вечірньої форми навчання які перебувають на військовій службі, для продовження навчального року.
    Спираючись на законопроект 7272 прошу внести поправки там прописано денної форми навчання і дуальної форми навчання. Вечірня форма навчання відноситься до очної форми, так прошу внести зміни де вказано студенти денної і вечірньої форми навчання... Звільняються від мобілізації і можуть звільнитися з військової служби
    ЗАКОН УКРАЇНИ
    Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації деяких категорій громадян
    Верховна Рада України постановляє:

    1. Абзаци другий і третій частини другої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (Відомості Верховної Ради України, 1993, N 44, ст. 416 із наступними змінами) викласти у такій редакції:

    "здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;

    наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої, чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;".

    ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ, СУВЕРЕНІТЕТ, МІЖДЕРЖАВНІ І МІЖНАЦІОНАЛЬНІ ВІДНОСИНИ   
  • Підтримати законопроект 7484-1

    Підписів 91

    Дата відповіді 10.11.2022

    Романовський Валентин Миколайович
    Відповідь на електронне звернення
    06 липня, 2022
    10 листопада, 2022
    06 жовтня, 2022
    91

    Повністю підтримати законопроект 7484-1, який розширює категорії чоловіків віком від 18 до 60 років звільнених від мобілізації та яким дозволено виїзд закордон

    СІМ’Я, ДІТИ, МОЛОДЬ, ГЕНДЕРНА РІВНІСТЬ, ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА І СПОРТ  |  СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ   
  • Щодо проблеми притягнення до відповідальності за злочини в мережі Інтернет («кіберпросторі»).

    Підписів 7

    Дата відповіді 09.11.2022

    Проц Лідія Володимирівна
    Відповідь на електронне звернення
    03 серпня, 2022
    09 листопада, 2022
    03 листопада, 2022
    7

    Шановні депутати Верховної Ради України!

    З 24 лютого 2022 року в країні йде повномасштабна війна, що мобілізувала все населення України на допомогу один-одному та Збройним силам України, люди віддають останнє щоб хоть якось допомогти, приблизити Перемогу та мінімізувати наслідки війни.

    Однак, у кожної медалі є дві сторони, як одні віддають останнє так і інші не соромляться зловживати становищем та збагачуватися на довірі людей в такий складний час. Кожного дня, можна причитати в новинах, що Поліція або СБУ, викрили нового ділка, який збирав кошти для ЗСУ або продавав військове та тактичне спорядження, або організовував евакуаційні виїзди, або здавав помешкання, а виручені від протиправної діяльності кошти, витрачали на купівлі нових автомобілів, телефонів та інших предметів розкоші.

    Але, якщо дивитися в корінь проблеми, то основним засобом реалізації протиправних дій є розвинений ринок продажу платіжних карт оформлених на підставних осіб «ДРОПІВ», які використовуються в схемах з продажу наркотиків, зброї та майже всіх шахрайських схемах, які мають на меті ошукування громадян України і це ще не вичерпний перелік використання даних громадян України.

    Як правило, реєстрація платіжних карток здійснюється за грошову винагороду в 200-300 грн. на осіб з малозабезпечених верств населення та осіб які знаходяться в скрутному фінансовому становищі. За таку незначну винагороду вони стають співучасниками протиправних дій та дають змогу уникати відповідальності винними особами.

    Але навіть притягнення до відповідальності осіб, які здійснили реєстрацію на свої данні платіжних карток та передали їх у користування злочинцям, не така вже і легка справа, не кажучи вже про те, щоб притягнути до відповідальності самих злочинців.

    Все це, зумовлено станом теперішнього законодавства, складними бюрократичними процесами, а головне: «не відповідність статей Кримінального кодексу України нинішнім тенденціям розвитку кіберзлочинності».

    Для самого елементарного прикладу, в країні є безліч органів та підрозділів, які забезпечують безпеку кіберпростору та протидіють «хакерським», «фішинговим», «Д-дос» атакам, протидіють кардингу, вірусам-вимагачам та ще низці правопорушень в кіберпросторі, але ні за що з вище вказаного, чинним законодавством не передбачена відповідальність та навіть відсутнє визначення таких термінів в правовому полі. Всі обвинувачення, як правило, обмежуються трьома-чотирма статтями ККУ - 361, 200, 190, 189, саме уміле хитросплетіння вказаних статей дає змогу, нашим правоохоронцям, хоть когось притягувати до відповідальності.

    Але це вже інше питання, наразі гостро стоїть питання шахрайства та відсутності відповідальності у осіб які оформлюють платіжні картки з подальшою їх передачею третім особам, для використання у протиправній діяльності. Саме створення умов, при яких буде передбачена відповідальність за вказані дії, позитивно вплине на протидію шахрайським діям в цілому.

    Враховуючи вище викладене, просимо вас розглянути питання щодо можливого внесення до Кримінального кодексу України зміни, шляхом доповнення новою статтею або аналогічною:

    ст. 200-1 КК України. Незаконні дії з електронними платіжними засобами (картками), обліковими записами (аккаунтами) в електронних платіжних системах та інших електронних системах, які здійснюють фінансові операції, або іншими засобами доступу до банківських рахунків, електронних грошей.

    1. Реєстрація, відкриття або використання електронних платіжних засобів (карток) та інших засобів доступу до банківських рахунків, електронних грошей, а також реєстрація, відкриття або використання облікових записів (аккаунтів) в електронних платіжних системах та інших електронних системах, які здійснюють фінансові операції, без мети використання у власних цілях, або за грошову винагороду для передачі третім особам, або для використання у фінансових операціях спрямованих на приховання фактичного отримувача коштів, здобутих у наслідок або від здійснення протиправної діяльності, караються - штрафом, умовним терміном позбавленням волі або позбавленням волі;

    2. Спонукання або примушування осіб до реєстрації або відкриття електронних платіжних засобів (карток) та інших засобів доступу до банківських рахунків, електронних грошей, а також реєстрації або відкриття облікових записів (аккаунтів) в електронних платіжних системах та інших електронних системах, які здійснюють фінансові операції, з метою подальшого використання їх в особистих цілях, продажу або передачі третім особам, для використання у фінансових операціях спрямованих на приховання фактичного отримувача коштів, здобутих у наслідок або від здійснення протиправної діяльності – умовним терміном позбавленням волі або позбавленням волі;

    3. Дії передбачені частино першою та/або другою цієї статі, якщо вони вчинені повторно, або організованою групою осіб, або заподіяли велику матеріальну шкоду державі, банкові, кредитним установам, юридичним особам або громадянам, караються - умовним терміном позбавленням волі або позбавленням волі.

    А в подальшому, створення робочої групи з числа представників Держспецзв’язку, Національної поліції, Служби безпеки України, банківських установ та представників ІТ-спільноти, для врегулювання питання відповідальності за злочини в кіберпросторі.

    Слава Україні!

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ  |  ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН   
  • Заборонити виконавчим службам, арештовувати рахунки які, являються зарплатні або соціальні.

    Підписів 28

    Дата відповіді 08.11.2022

    Власенко Ірина Олександрівна
    Відповідь на електронне звернення
    27 липня, 2022
    08 листопада, 2022
    27 жовтня, 2022
    28

    Прошу заборонити виконавчим службам блокувати зарплатні рахунки. Блокуванням таких рахунків ви змушуєте людей звільнятися з офіційних робот, і шукати як вижити. Це є ГЕНОЦИД

    ДІЯЛЬНІСТЬ МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ  |  ДІЯЛЬНІСТЬ ЦЕНТРАЛЬНИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ  |  СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ   
  • Зміни в законодавстві для отримання статусу учасника бойових дій в 2022 році.

    Підписів 27

    Дата відповіді 07.11.2022

    Лях Артем
    Відповідь на електронне звернення
    22 липня, 2022
    07 листопада, 2022
    22 жовтня, 2022
    27

    Прошу внести зміни до законодавства України щодо отримання статусу учасника бойових дій або надати інший відповідний статус для осіб, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в районах ведення воєнних (бойових) дій, що були визначені наказами Головнокомандувача Збройними силами України, для військовослужбовців які були мобілізовані після 24 лютого 2022 року.

    ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ, СУВЕРЕНІТЕТ, МІЖДЕРЖАВНІ І МІЖНАЦІОНАЛЬНІ ВІДНОСИНИ  |  СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ   
  • Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо захищених видатків державного бюджету внести статтю: захищеними видатками визначаються видатки на оплату лікарняних листків тимчасової непрацездатності працівників

    Підписів 3

    Дата відповіді 04.11.2022

    Колісніченко Володимир Анатолійович
    Відповідь на електронне звернення
    18 липня, 2022
    04 листопада, 2022
    18 жовтня, 2022
    3

    Проект Закону України Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо захищених видатків державного бюджету: захищеними видатками бюджету визначаються видатки на оплату лікарняних листків тимчасової непрацездатності працівників бюджетних установ.

    ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА   
  • скасування закону про заборону куріння в громадських місцях електронних сигарет та системи для нагрівання тютюну, тобто IQOS та GLO, а також кальяни та використання попільничок

    Підписів 23

    Дата відповіді 03.11.2022

    Мисник Ольга Едуардівна
    Відповідь на електронне звернення
    05 липня, 2022
    03 листопада, 2022
    05 жовтня, 2022
    23

    прошу скасувати нові норми антитютюнового законодавства, які набирають чинності з 11 липня 2022 року, а саме заборону куріння трав'яних та тютюнових виробів, кальянів, електронних цигарок у громадських місцях. я вважаю, що цей закон повністю обмежує права громадян, які курять. як Парламент уявляє життя громадян, які курять, після повної заборони куріння у громадських місцях? підкреслюю «повної заборони», тому що вивчивши список, де заборонено куріння, стає зрозуміло, що громадянам-курцям залишається курити тільки вдома, але в цьому випадку страждають діти, вагітні дружини, батьки похилого віку, таких громадян, які будуть змушені вдихати дим цигарок,кальянів цілодобово, а це ще гірше, ніж вдихнути дим від перехожого на вулиці, де концентрація диму в повітрі буде в сотні разів менша, ніж у закритому приміщенні(вдома)

    так само в більшості кафе/ресторанах існує окрема зала для курців та окрема зала для відвідувачив,які не палять, тому заборону куріння в приміщеннях закладів ресторанного господарства вважаю безглуздою. окремо хочеться розглянути заборону куріння у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування. громадянин, який працює в органах державної влади, і є курцем явно не зможе відпрацювати свій робочий день не покуривши, і тут зрозуміло, що цей закон безглуздий, тому що куріння - шкідлива звичка, яка не підвласна людині, і тут стає зрозуміло, що цей закон порушуватиметься зі 100-відсотковою ймовірністю. але що найгірше це обмеження таким законом прав людини. тому що куріння це особисте рішення і право будь-якої людини. і вже сьогодні, 5 липня, 90% населення у соціальних мережах обговорюючи заборону куріння, висловлюють своє невдоволення.

    тому прошу скасувати заборону на куріння цигарок,кальянів та електронних цигарок у громадських місцях

    ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН   
  • Відновлення програми е підтримка

    Підписів 12

    Дата відповіді 02.11.2022

    Крюков Ярослав Олегович
    Відповідь на електронне звернення
    15 липня, 2022
    02 листопада, 2022
    15 жовтня, 2022
    12

    Доброго дня мене звати Ярослав я людина з інвалідністю 3 групи. Прошу внести зміни до державного бюджету України,щоб відновити програму Е підтримка 6500 ,так як допущено технічну помилку а при. її створенні не було враховано що людина може помилитись.Мій номер телефону 0957824829

    СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ   
  • Запровадження 5 денного робочого тижня військовослужбовцям НГУ

    Підписів 14

    Дата відповіді 02.11.2022

    Щербаньова Анастасія Олегівна
    Відповідь на електронне звернення
    22 червня, 2022
    02 листопада, 2022
    22 вересня, 2022
    14

    Посилаючись на закон 5448, просимо запровадити 5 денний робочий тиждень військовослужбовцям НГУ. Оскільки всі спецслужби, які з Києва не виїзні на гарячі точки : поліція, ЗСУ тощо , мають можливість відвідувати свої домівки , а НГУ з початку війни жодного разу не мали змоги бачитися зі своїми сім'ями. НГУ з початку війни працюють у посиленому режимі у казарненому становищі, тоді як ЗСУ, Поліція та СБУ працюють у режимі 5/2.

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ  |  ДІЯЛЬНІСТЬ МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ  |  ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН   
  • Прийняття статусу жертви військової агресії та геноциду з боку рф

    Підписів 64

    Дата відповіді 02.11.2022

    Забавін Дмитро
    Відповідь на електронне звернення
    21 червня, 2022
    02 листопада, 2022
    21 вересня, 2022
    64

    ПРОПОНУЮ:
    1) розробити законопроєкт "Про жертви військової агресії та геноциду з боку рф"
    2) визначити у законопроєкті статус жертви військової агресії та геноциду з боку рф (далі жертви) - громадян України, які постраждали від дій армії рф.
    3) статус жертви розподілити на 2 категорії залежно від протиправності дій армії рф.
    4) визначити діями армії рф які є підставою для надання особі статусу жертви першої категорії:
    - вбивство членів родини першого ступеня споріднення;
    - поранення;
    - згвалтування;
    - катування та тортури;
    - незаконне утримання;
    - потрапляння під обстріли армії рф за місцем проживання, укриття, бомбосховища (окрім знаходження на військових об'єктах);
    Визначити діями армії рф які є підставою для надання особі статусу жертви другої категорії:
    - знищення нерухомого майна;
    - конфіскація нерухомого та рухомого майна
    - вимагання
    - утримання в блокаді (неможливість виїзду з зони активних бойових дій населенного пункту).
    4) визначити розмір щомісячної компенсації.
    Жертвам першої категорії:
    - два прожиткових мінімума працездатної особи;
    Жертвам другої категорії
    - один прожитковий мінімум працездатної особи;
    Визначити інші пільги з джерелом фінансування ща рахунок репарацій від рф
    5) Джерелом фінансування визначити: репарації з боку РФ.
    До отримання репарацій з боку РФ, виплати здійснювати з джерел державного бюджету України.
    ПОЯСНЕННЯ
    Російська військова агресія проти України показала, що армія рф чинить геноцид українського народу: вбиває, знущаеться, катує, гвалтує, морить голодом, обмежує свободу пересування та чинить інші протиправні дії стосовно українських громадян. Мільйони українців були вимушені покинути свої міста та зруйновані домівки через загрозу своєму життю.
    Всі ці дії армії рф свідчать про те, що цілі рф не тільки захоплення України, а і знищення української нації.
    Жертви військової агресії рф потребують додаткової підтримки та компенсації за пережиті знущання з боку терористичної держави рф. Отже рф повинна пожиттєво виплачувати відповідні компенсації.
    Завданням Української держави є захист прав громадян, які стали жертвами армії рф, та через відповідні міжнародні процедури добитись репарацій від рф.

    ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН  |  ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ, СУВЕРЕНІТЕТ, МІЖДЕРЖАВНІ І МІЖНАЦІОНАЛЬНІ ВІДНОСИНИ  |  СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ   
  • Компенсація та часткове погашення споживчих кредитів (за наявності) громадянам,які через заборону виїзду за кордон, втратили роботу та кошти для існування.

    Підписів 25

    Дата відповіді 31.10.2022

    Михайличенко Иван Федорович
    Відповідь на електронне звернення
    06 липня, 2022
    31 жовтня, 2022
    06 жовтня, 2022
    25

    Щоб працювала економіка країни,одна із умов -це наявність роботи у громадян, роботи ,якої на жаль наразі практично немає.Багато людей до війни працювало за кордоном,багатьох і досі чекають роботодавці,але як довго ще будут чекати невідомо, так, як на жаль у нашого державного керівництва немає політичної волі, а головне бажання вирішити питаня с тимчасовим дозволом на виїзд на роботу за кордон чоловіків.

    Людям необхідна робота щоб забезпечувати свої родини, платити по кредитах,оплачувати комунальні платежі,тощо.

    Війна на жаль може продовжуватись ще невідомо скільки і я так розумію,що весь цей час люди вимушені будут сидіти вдома без роботи та коштів до існування. Якщо держава,а точніше наші державні діячі не можуть вирішити і дати дозвіл на тимчасовий виїзд на роботу, то я вважаю, що буде доцільним і справедливо щоб держава компенсувала певний відсоток з попередньої заробітної плати(при наявності документа що підтверджує попередню заробітню плату-трудовий договір,контракт ) та взяла на себе оплату споживчих кредитів(при наявності),які громадяни сумлінно оплачували коли у них була робота. У багатьох громадян є споживчі кредити за які потрібно платити кожен місяць ,а так як у громадян немає роботи, то борги будуть тільки зростати, так само як і борги за комунальні платежі і це призведе до массового зубожіння рядових українців та величезній обь'єм судових справ банків проти громадян.

    На жаль не всі громадяни України мають право на отримання допомоги від держави(статус ВПО та інші виплати), а жити на щось потрібно, тим паче коли в країні массове безробіття.


    Україна підписала ассоціацію з ЄС та є членом ООН з прав людини та саме зараз час показати що в Україні ще хоть трохи поважають права людей на вільне переміщення та гарантоване конституцією право на працю та показати що всі рівні перед законом

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ  |  ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ, СУВЕРЕНІТЕТ, МІЖДЕРЖАВНІ І МІЖНАЦІОНАЛЬНІ ВІДНОСИНИ  |  ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА   
  • Про ратифікацію Римськогоу статут Міжнародного Кримінального Суду — міжнародного договору, що підписаний Україною 20 січня 2000 року та не ратифікований у встановленому порядку

    Підписів 8

    Дата відповіді 31.10.2022

    Скрекотень Ольга Володимирівна
    Відповідь на електронне звернення
    18 липня, 2022
    31 жовтня, 2022
    18 жовтня, 2022
    8

    Римський статут Міжнародного Кримінального Суду — міжнародний договір, що заснував Міжнародний кримінальний суд. Вказаний документ прийнятий на дипломатичній конференції в Римі 17 липня 1998 року і набрав чинності з 1 липня 2002 року. Станом на вересень 2019 року Римський статут підписали всього 155 держав (Україна — 20 січня 2000 р.), але ратифікували 122 держави. Україна - не ратифікувала. Статут встановлює функції, юрисдикцію і структуру суду. Римський статут встановлює чотири основні міжнародні злочини: геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини і злочини агресії. Проте в ході переговорів були розглянуті для включення й інші злочини, в тому числі екоцид.
    Після набрання чинності нової редакції статті 124 Конституції України у червні 2016 року Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах, що визначені Римським статутом Міжнародного кримінального суду.
    З огляду на те, що на території України військами рф чиняться міжнародні злочини: геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини і злочини агресії, екоцид та інші злочини, а правозахисні органи України не мають інструменту, порядку та підстав притягнення злочинців до відповідальності відповідно до норм міжнародного права, то є гостра необхідність у терміновій ратифікації Римського статуту Міжнародного Кримінального Суду, як документу, на підставі якого злочинці будуть притягнуті до відповідальності.
    Для забезпечення притягнення до відповідальності злочинців за злочини, що вчинені на території України, а також подальшої адаптації українського законодавства до вимог ЄС та забезпечення швидшого членства України у Європейському Союзі прошу підтримати петицію про ратифікацію Римськогоу статут Міжнародного Кримінального Суду — міжнародного договору, що підписаний Україною 20 січня 2000 року.

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ  |  ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН  |  ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ, СУВЕРЕНІТЕТ, МІЖДЕРЖАВНІ І МІЖНАЦІОНАЛЬНІ ВІДНОСИНИ   
  • Про зміну конституції та законодавства з метою автоматичного позбавлення громадянства України осіб за здійснення підривної діяльності проти держави,державну зраду та коллаборацію з ворогом.

    Підписів 8

    Дата відповіді 28.10.2022

    Стоян Ігор Порфирович
    Відповідь на електронне звернення
    11 липня, 2022
    28 жовтня, 2022
    11 жовтня, 2022
    8

    Прошу внести зміни в конституцію та законодавство стосовно осіб, які здійснили злочини проти держави ,які загрожують її існуванню,вчинили дії ,які допомагають ворогу вести війну проти України, завдають шкоди обороноздатністі країни.

    ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ, СУВЕРЕНІТЕТ, МІЖДЕРЖАВНІ І МІЖНАЦІОНАЛЬНІ ВІДНОСИНИ   
  • Законопроект 7534

    Підписів 3

    Дата відповіді 26.10.2022

    Астрахович Олександр Георгїйович
    Відповідь на електронне звернення
    14 липня, 2022
    26 жовтня, 2022
    14 жовтня, 2022
    3

    Доброго дня. Пропонуємо додати в законопроект 7534 пункт про авто із США. Які були придбанні до початку агресії збоку РФ і не встигли дійти до Украіни в зв'язку з тим що наші порти були заблоковані агрессором. Тому доводилося шукати інші шляхи доставки. Відповідно сума доставки авто збільшилась на 2000 - 2500$. Нульове размитнення змогло би компенсувати громадянам надлишкові витрати.

    ФІНАНСОВА, ПОДАТКОВА, МИТНА ПОЛІТИКА   
  • Війна.

    Підписів 7

    Дата відповіді 25.10.2022

    войтюк віктор
    Відповідь на електронне звернення
    18 липня, 2022
    25 жовтня, 2022
    18 жовтня, 2022
    7

    На час війни затвердити максимальну заробітну плату в державних установах це десять прожиткових мінімумів
    . Що допоможе фінансуванню ЗСУ на скорочену суму фінансування, а саме приблизно на десять мільярдів
    гривень. Все для перемоги, все за ради перемоги!

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ  |  ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ, СУВЕРЕНІТЕТ, МІЖДЕРЖАВНІ І МІЖНАЦІОНАЛЬНІ ВІДНОСИНИ  |  ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА   
  • Розмитнення авто для військовослужбовців або військовозабовьязаних які були звільнені з військової служби у звязку з каліцтвом, пораненням.

    Підписів 4

    Дата відповіді 25.10.2022

    Левандовський Володимир Сергійович
    Відповідь на електронне звернення
    14 липня, 2022
    25 жовтня, 2022
    14 жовтня, 2022
    4

    Під час збройної агресії військові захищали та надалі захищають нашу державу. Під час льготного розмитнення авто цим правом скористались або могли скористатися усі громадяни окрім тих хто виконував бойові завдання по відсічі збройної агресії.
    Пропоную надати можливість данній категорії громадян теж придбати особисте майно- транспортний засіб.
    Як пропозиція - Тим хто звільнен з лав ЗСУ за станом здоровья дозволяти завжди , решті військовослужбовців дозволити після перемоги.

    СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ  |  ТРАНСПОРТ І ЗВ’ЯЗОК  |  ФІНАНСОВА, ПОДАТКОВА, МИТНА ПОЛІТИКА   
  • Система оподаткування під час воєнного стану та 3 роки після нього.

    Підписів 6

    Дата відповіді 25.10.2022

    Шейна Олена
    Відповідь на електронне звернення
    30 червня, 2022
    25 жовтня, 2022
    30 вересня, 2022
    6

    Для надання можливості бізнесу спокійно працювати на поповнювати бюджет пропоную на час воєнного стану, а також протягом 3х років після перемоги України, відмінити податок на додану вартість, перевести всі суб'є́кти господарювання на єдиний податок 3% від обороту з щомісячною сплатою до бюджету, функцію контролю за сплатою покласти на установи банків, така зміна призведе до щомісячного поповнення бюджету. Якщо основна функція, контроль за податками буде перекладена на банки , то не буде необхідності утримувати органи ДПС, що надасть колосальну економію бюджетних коштів, а всі інші функції та сервіси органів ДПС перевести виключно у формат онлайн виконання з використанням електронного кабінету платника (наприклад чому досі не переведено у електронний вигляд оформлення ліцензій на торгівлю акцизними товарами?).
    Відмінити максимальну базу для нарахування ЄСВ, що становить на сьогоднішній день 97 500 грн, тобто на заробітну плату більшу за цю суму ЄСВ 22% не нараховується, чому? Якщо підприємство чи установа має можливість платити заробітні плати у більших розмірах то має можливість і нараховувати та сплачувати податки.

    ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА  |  ФІНАНСОВА, ПОДАТКОВА, МИТНА ПОЛІТИКА   
  • Піклування про безпритульних тварин

    Підписів 68

    Дата відповіді 25.10.2022

    Петриченко Валентина Володимирівна
    Відповідь на електронне звернення
    24 червня, 2022
    25 жовтня, 2022
    24 вересня, 2022
    68

    Прошу створити спеціальну службу, яка буде займатися лікуванням, робити щеплення, спостерігати за здоров’ям безхатніх тварин. Тварини мають бути захищені, так само як і люди. Їх життя також має значення.

    СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ   
  • Заборона дискримінації при прийнятті на роботу по половому признаку

    Підписів 8

    Дата відповіді 21.10.2022

    Уколов Родіон Олегович
    Відповідь на електронне звернення
    06 липня, 2022
    21 жовтня, 2022
    06 жовтня, 2022
    8

    Прошу запровадити механізм покарання для кожного роботодавця в Україні (фіз/юр особу, державну особу), яка приймає на роботу ссилаючись на ваш половий признак.
    Якщо під час співбесіди або після вам відмовляють, або взагалі не переглядають ваше резюме, ссилаючись на користь жінки, ніяк це не мотивуючи, або навпаки, наголосивши на тому, що жінка краще за чоловіка на данній вакансії чи використавши будь яке схоже формулювання, прошу накласти штраф у розмірі 250 н.м.д.г., а при повторному вчиненні правопорушення притягнути до кримінальної відповідальності усіх хто надав і виконував наказ взяти, ту чи іншу, людину, через те, що вона жінка.
    Прошу, зробити це максимально швидко, так як усі чоловіки, які подають заявки на такі вакансії: адміністратор офісу; адміністратор рецепції; адміністратор готелю, хостелу; помічник керівника; помічник директора; асистент директора; асистент керівника; секретар на постійній основі зіштовхуються з тим, що їм відмовляють на користь особам жіночого роду і роботодавці ніяк це не мотивують.

    ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН  |  ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА  |  СІМ’Я, ДІТИ, МОЛОДЬ, ГЕНДЕРНА РІВНІСТЬ, ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА І СПОРТ