ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
ЕЛЕКТРОННІ ПЕТИЦІЇ

Перелік оприлюднених петицій.

  • Встановлення справедливого податку з депозитів

    Підписів 7

    Днів залишилось 44

    Стецюк Григорій Анатолійович
    Оприлюднена
    01 липня, 2019
    01 жовтня, 2019
    44
    7 (з них за 7 днів: 0)

    Встановити податок з депозитів у відповідності до їх суми. Тобто градацію. Наприклад з суми до 50 тисяч грн. - 5 відсотків, з суми до 100 тисяч - 10 відсотків, з суми до 200 тисяч - 15 відсотків, і лише тоді з суми 200 і більше тисяч гривнів - 20 відсотків. А то виходить зрівнялівка між усіма категоріями населення. В одних одна зарплата чи пенсія в інших зовсім інша. Одні склали гроші за рік, а інші все життя відкладали, а податок однаковий для всіх.

    ФІНАНСОВА, ПОДАТКОВА, МИТНА ПОЛІТИКА   
  • За повністю безкоштовну повну освіту для всіх, хто навчається в навчальних закладах України

    Підписів 7

    Днів залишилось 60

    Сегедін Арсен Юрійович
    Оприлюднена
    17 липня, 2019
    17 жовтня, 2019
    60
    7 (з них за 7 днів: 0)

    Виключити з тексту Статті 53 Конституції України слова "загальна середня" (тлумачення: обов'язковими мають бути і дошкільна, і середня, і вища освіта, на нашу думку, це дозволить підвищити рівень освіти населення). Націоналізувати всі, без виключення, навчальні заклади, що знаходяться у приватній власності.
    Навчання у навчальних закладах України має відбуватися виключно за державним замовленням (бюджет). Навчання за кошти фізичних або юридичних осіб (контракт) має бути скасоване. Освіта в Україні має бути повністю безкоштовною.
    Підручники, зошити, канцелярське приладдя, шкільна форма (для закладів середньої освіти), спортивна форма, рюкзак, і т.п. мають видаватися закладами освіти безкоштовно.
    Збори коштів "на штори", "на фонд класу", "на фонд школи", "на екскурсію", "на прибиральницю" мають бути скасовані. Екскурсію, якщо вона організовується закладом освіти, має повністю оплачувати держава. Платити заробітню платню працівникам-бюджетникам — зобов'язаність держави.
    Всі гуртки та курси мають бути безкоштовними для населення.

    Вся додаткова вартість, що виробляється додатковою працею найманих працівників, має надходити до державного бюджету.

    ОСВІТА, НАУКОВА, НАУКОВО-ТЕХНІЧНА, ІННОВАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ   
  • Розробити методіку компенсації витрачених коштів побутовим споживачам від постачальника газу, або оператора ГТС, тощо, у випадках, коли споживач купить та встановить газовий лічильник за свій рахунок.

    Підписів 7

    Днів залишилось 44

    Ардашкін Олег Вікторович
    Оприлюднена
    01 липня, 2019
    01 жовтня, 2019
    44
    7 (з них за 7 днів: 0)

    Встановлення лічильників газу для населення здійснюється безкоштовно у відповідності до чинного законодавства України, в порядку, передбаченому Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», який набув чинності 16 червня 2011р. (далі - Закон).
    Даним Законом згідно статті 6 передбачено, що безкоштовне встановлення побутових газових лічильників виконується у населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі (тобто там, де встановлені тільки газові плити) - до 1 січня 2021 року.
    Виходячи з вище зазначеного, прохання розробити методіку компенсації витрачених коштів побутовим споживачам від постачальника газу, у випадках, коли споживач купить та встановить газовий лічильник за свій рахунок до 01 січня 2021 року.
    Досить сплачувати за загальнодомовим лічильником газу, який нараховує споживання так, як запрограмує лічильник сам оператор розподільчих мереж, він же і постачальник газу. Лічильник знаходиться на балансі оператора розподільчих мереж, повірку здійснює оператор, доступ до лічильника тільки у оператора. Як мешканці будинку можуть реально проконтролювати правильність вимірів вузла обліку газу??? Жителі багатоповерхівок - стають заручниками загальнодомового лічильника газу. Інша справа-лічильник в квартирі.
    Прошу підтримати цю петицію!

    ЖИТЛОВА ПОЛІТИКА  |   КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО   
  • Заборонити продаж алкогольних напоїв

    Підписів 7

    Днів залишилось 60

    А А
    Оприлюднена
    17 липня, 2019
    17 жовтня, 2019
    60
    7 (з них за 7 днів: 0)

    Повністю заборонити на всій території України продаж алкогольних напоїв, фактична міцність яких вища за 20 відсотків об’ємних одиниць етилового спирту.

    ДІЯЛЬНІСТЬ ОБ’ЄДНАНЬ ГРОМАДЯН, РЕЛІГІЯ ТА МІЖКОНФЕСІЙНІ ВІДНОСИНИ  |   ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я  |   СІМ’Я, ДІТИ, МОЛОДЬ, ГЕНДЕРНА РІВНІСТЬ, ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА І СПОРТ   
  • 1000 гривен за право бути виборцем

    Підписів 6

    Днів залишилось 9

    Савченко Володимир Васильович
    Оприлюднена
    27 травня, 2019
    27 серпня, 2019
    9
    6 (з них за 7 днів: 0)

    Для усунення корупції при здійсненні Виборчих Прав потрібно зробити платну реєстрацію виборців для участі в виборах. Виборець, який заплатить 1000 гривен за реєстрацію не продасться за гречку.

    ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН   
  • Про ЗАТВЕРДЖЕННЯ Верховною Радою ВСІХ міжнародних Угод, Меморандумів, Програм та інших документів

    Підписів 6

    Днів залишилось 34

    Ісаєв Микола Всісович
    Оприлюднена
    21 червня, 2019
    21 вересня, 2019
    34
    6 (з них за 7 днів: 0)

    Сьогодні Президент України, Прем'єр-Міністр, Міністр фінансів та Голова НБУ особисто ПІДПИСУЮТЬ від імені України Угоди, Меморандуми, Програми та інші документи щодо фінансової допомоги, отримання позик, співпраці з міжнародними фінансовими організаціями (МВФ, МБРР, МФК, МАР та БАГІ), що формально нібито відповідає законодавству та міжнародним зобов'язанням України.

    Однак це робиться високопосадовцями тайно або колуарно, без широкого обговорення з громадськістю і народними депутатами України, та з порушенням вимог Конституції та конституційних прав громадян України (наприклад МВФ постійно вимагає від України підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги та цін на енергоносії, збільшення пенсійного віку, не індексувати зарплати, пенсії та соціальні виплати, лобіює в Україні інтереси іноземних держав та міжнародних корпорацій тощо).

    Таким чином порушуються такі статті Конституції України:

    Стаття 1, якою встановлено, що наша держава є демократичною та соціальною.

    Стаття 3, якою встановлено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава ВІДПОВІДАЄ перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

    Стаття 8, якою встановлено, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

    Стаття 19, якою встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

    Стаття 21, якою встановлено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

    Стаття 22, якою встановлено, що конституційні права і свободи ГАРАНТУЮТЬСЯ і НЕ МОЖУТЬ бути скасовані.

    Стаття 38, якою встановлено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами.

    Стаття 46, якою встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму.

    Стаття 48, якою встановлено, що кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

    Стаття 68 якою встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, не посягати на права і свободи інших людей.

    Пункт 14 статті 85, яким встановлено, що до повноважень Верховної Ради України належить затвердження рішень про одержання Україною від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій позик.

    В зв'язку з вищенаведеним ПРОШУ народних депутатів України:
    1.ЗАБЕЗПЕЧИТИ ПРОЗОРІСТЬ, ШИРОКЕ ОБГОВОРЕННЯ з громадськістю та народними депутатами України і ЗАТВЕРДЖЕННЯ Верховною Радою від імені України ВСІХ Угод, Меморандумів, Програм та інших документів щодо фінансової допомоги, отримання позик, співпраці з міжнародними фінансовими організаціями (МВФ, МБРР, МФК, МАР та БАГІ), іноземними державами і банками.

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Про відставку Прем’єр-міністра України чи будь-якого члена або всього складу Кабінету Міністрів України на вимогу українського народу

    Підписів 6

    Днів залишилось 44

    Ісаєв Микола Всісович
    Оприлюднена
    01 липня, 2019
    01 жовтня, 2019
    44
    6 (з них за 7 днів: 0)

    Статтею 5 Конституції України встановлено, що єдиним джерелом влади в Україні є народ.

    Статтею 69 Конституції України встановлено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

    Згідно з новим звітом МВФ Україна є найбіднішою країною Європи, а український народ вимирає від голоду і злиднів - це є результат діяльності Кабінету Міністрів України.

    Тому український народ повинен мати право у будь-який час відправити у відставку Прем’єр-міністра України чи будь-якого члена або увесь склад Кабінету Міністрів України, якщо їх дії та рішення погіршують добробут, права і свободи громадян, руйнують державу, призводять до коррупції, зловживання владою чи узурпування народної влади.

    В зв'язку з вищенаведеним, ПРОШУ народних депутатів України:

    1.ЗАБЕЗПЕЧИТИ право українського народу у будь-який час відправити у відставку Прем’єр-міністра України чи будь-якого члена або увесь склад Кабінету Міністрів України через недовіру до них шляхом проведення відповідного Всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, згідно статті 72 Конституції України;

    2.ВНЕСТИ відповідні доповнення до статті 115 Конституції України, а саме:
    "Український народ має право у будь-який час відправити у відставку Прем’єр-міністра України чи будь-якого члена або увесь склад Кабінету Міністрів України через недовіру до них шляхом проведення та результатами відповідного Всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, згідно статті 72 Конституції України"

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Заборонити безпідставне блокування держслужбовцями читачів їх офіційних сторінок

    Підписів 6

    Днів залишилось 75

    Коц Павло
    Оприлюднена
    01 серпня, 2019
    01 листопада, 2019
    75
    6 (з них за 7 днів: 0)

    Певні держпосадовці, що мають офіційні сторінки в соцмережах Twitter, Facebook та ін., активно користуються функцією блокування користувачів, часом абсолютно безпідставно. Блокування таким чином державними посадовими особами громадян України є прямим порушенням:

    – статті 4 пункту 7 та 9 Закону України "Про державну службу", що гарантує відкритість та прозорість інформації про діяльність держслужбовця, а також відсутність необґрунтованих обмежень та дискримінації для громадян України стосовно доступу до такої інформації;
    – статті 3 пункту 1, статті 6 пункту 2, статті 7 пунктів 1, 2 Закону України "Про інформацію", що гарантують відкритість та прозорість діяльності суб'єктів владних повноважень, захист прав громадян на отримання інформації та регламентують законні підстави введення певних обмежень для доступу до інформації;
    – статті 1 пунктів 1, 2, статті 2 пункту 1, статті 3 пункту 1, статті 4 пункту 1, статті 5 пункту 1, статті 10 пунктів 1, 2 та ін. Закону України "Про доступ до публічної інформації", що визначає інформацію, пов'язану з діяльністю суб'єктів владних повноважень, як публічну та гарантує рівний доступ до неї усіх громадян.

    Державним посадовим особам має бути заборонено необґрунтовано блокувати користувачів на власних сторінках, що мають статус офіційних та мають пряме відношення до офіційної діяльності зазначених осіб на державних посадах. Обґрунтоване блокування може здійснюватись лише згідно з умовами, передбаченими статтею 6 пунктом 2 "Закону України "Про інформацію", заблокованому користувачеві має надаватись офіційне письмове обґрунтування введення такого обмеження стосовно нього і надана можливість безкоштовного перегляду та оскарження цього рішення шляхом надсилання електронного запиту до вищих органів державної влади.

    ДІЯЛЬНІСТЬ ЦЕНТРАЛЬНИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ  |   ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН  |   ІНФОРМАЦІЙНА ПОЛІТИКА, ДІЯЛЬНІСТЬ ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ   
  • Надання пільги по податку на нерухомість фізичним особам підприємцям

    Підписів 6

    Днів залишилось 73

    Юріна Галина Михайлівна
    Оприлюднена
    30 липня, 2019
    30 жовтня, 2019
    73
    6 (з них за 7 днів: 0)

    Пропоную внести зміни до пп.є п.266.6.2 ст.266 ПКУ та викласти у наступній редакції: "не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення юридичних осіб, фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
    На сьогоднішній день ДФСУ не оподатковують вищезазначені об'єкти лише юридичних осіб. При цьому зовсім не діє норма пп.є п.266.6.2 ст.266 ПКУ в розрізі основоположного принципу єдиного підходу до встановлення податків і зборів, передбаченого пп.4.1.11 п.4.1 ст.4 ПКУ, і принципу нейтральності оподаткування, встановленого пп.4.1.8 п.4.1 ст.4 ПКУ. Закон не повинен містити жодних виключень, обмежень чи застережень та різного підходу щодо принципів оподаткування одинакових об'єктів нерухомості юридичних та фізичних осіб, оскільки податком на майно оподатковуються саме об'єкти нерухомості, а не суб'єкти господарювання. Виключення будівель промисловості, що належать на праві власності фізичним особам з числа об'єктів нерухомості, які за законом не є об'єктами оподаткування негативно впливає на конкурентноздатність малого бізнесу та явно суперечить принципам рівності усіх платників перед законом і є проявом податкової дискримінації.

    ФІНАНСОВА, ПОДАТКОВА, МИТНА ПОЛІТИКА   
  • Петиція щодо присвоєння класних чинів працівникам прокуратури України і військового звання та спеціального звання працівникам органів внутрішніх справ України з порушенням умов та строків

    Підписів 6

    Днів залишилось 39

    Новиков Станіслав Олегович
    Оприлюднена
    26 червня, 2019
    26 вересня, 2019
    39
    6 (з них за 7 днів: 0)

    Генерал — загальна назва військового звання або чину вищого командного складу збройних сил, а також керівних осіб деяких цивільних відомств.
    Відповідно до Постанови Президії Верховної Ради України «Про встановлення співвідношення між класними чинами працівників прокуратури України і військовими званнями та спеціальними званнями працівників органів внутрішніх справ України», звання генерал-майора відповідає класному чину державний радник юстиції 3 класу.
    Проте ми зараз бачимо, що звання генералів в Україні поплюжиться та зневажається через кількість і якість офіцерів вищої ланки, які призначаються Президентом за якісь симпатії, а не реальні дії.
    Так 33-х річному прокурору Одеської області Олегу Жученко за дванадцять років служби в органах Прокуратури України, порушуючи Постанову Верховної Ради України «Про затвердження Положення про класні чини працівників органів прокуратури України», у частині необхідності строків вислуги, присвоєно класний чин державного радника юстиції 2 класу, що відповідно до вищезазначеної постанови прирівнюється до звання генерал-лейтенанта, крім того "шлях" від молодшого радника юстиції (майор) до державного радника юстиції 2 класу (генерал-лейтенант) склав лише чотири роки при відсутності значних успіхів у професійній діяльності. Найбільш резонансні кримінальні правопорушення, які були скоєні в Одеській області так і не були до кінця розглянуті, а у клопотанні Генерального прокурора України, щодо присвоєння чергового класного чину, йдеться лише про направлення деяких матеріалів кримінальних справ до суду, що не є завершеної дією.
    Аналогічних випадків в Україні більш ніж достатньо для того, щоб підірвати авторитет вищої офіцерської ланки серед підлеглих та нанести значний удар по Україні на міжнародній арені.
    Відповідно до чого, я пропоную внести зміни до ст. 5 Постанови Верховної Ради України, "Про затвердження Положення про класні чини працівників органів прокуратури України" та встановити строки перебування в чинах державного радника юстиції 1, 2, 3 класів. Та доповнити Розділ XV Кримінального Кодексу України статтею 353-1 Присвоєння класних чинів працівникам прокуратури України і військового звання та спеціального звання працівникам органів внутрішніх справ України з порушенням умов та строків

    ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН   
  • Підняття допомоги учасникам ліквідації Чорнобельської АЕС!

    Підписів 6

    Днів залишилось 44

    Клименко Віталій Вікторович
    Оприлюднена
    01 липня, 2019
    01 жовтня, 2019
    44
    6 (з них за 7 днів: 0)

    Пропоную підняти матеріальне забезпечення та інші виплати всім учасникам ліквідації аварій на Чорнобельській АЕС як мінімум в п'ять разів!

    СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ   
  • Петиція на захист демократії

    Підписів 6

    Днів залишилось 44

    Трегуб Юрій Анатолійович
    Оприлюднена
    01 липня, 2019
    01 жовтня, 2019
    44
    6 (з них за 7 днів: 0)

    Зараз у світі над інститутом демократії нависла смертельна небезпека.
    За останні 20 років демократичні країни, які створили передумови для загального культурного та технологічного прогресу всього людства, не змогли створити умови для такого ж прогресу демократичного розвитку. В результаті деякі диктаторські режими, маючи тільки формальні ознаки демократій, змогли, використовуючи демократичні інститути, за допомогою підкупу, шантажу, масованих дезінформаційних атак та інших ворожих заходів добитися початку руйнування основ демократій в багатьох країнах світу. Маючи набагато менші, у порівнянні з демократіями, економічні ресурси, диктаторські режими мають змогу їх використовувати безконтрольно та сконцентровано, що дозволяє їм підкуповувати окремих ключових керівників та фінансово стимулювати антидемократичні сили демократичних країн.
    На сьогодні не існує дієвого механізму протидії цим ворожим заходам.
    Багато маленьких демократичних країн неспроможні опиратися тиску диктаторських режимів.
    У цих умовах неможливо переоцінити роль Сполучених Штатів Америки — сили, яка може, хоче і багато робить для розвитку демократії в усьому світі, і без якої неможлива боротьба з диктатурами.
    Закликаємо Верховну Раду України ініціювати роботу зі створення Союзу Активних Демократій, метою якого буде побудова та підтримка політичних, економічних, воєнних та інших можливих механізмів захисту демократій в усьому світі.
    Закликаємо Верховну Раду України звернутися з відповідними пропозиціями до керівників, урядів та парламентів демократичних країн світу, в першу чергу Сполучених Штатів Америки, Об'єднаного Королівства Великої Британії й Північної Ірландії, Республіки Польщі, Королівства Швеції, Канади, Литовської Республіки, Латвійської Республіки, Естонської Республіки, Джорджії (Грузії).
    У зв'язку з фактичною легітимацією Російською Федерацією нового засобу боротьби — відмову від сплати членських внесків до ПАРЄ, закликаємо Верховну Раду України також використати цей новий легітимізований засіб та закликати аналогічно вчинити інші небайдужі парламенти.

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ  |   ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ, СУВЕРЕНІТЕТ, МІЖДЕРЖАВНІ І МІЖНАЦІОНАЛЬНІ ВІДНОСИНИ   
  • Про відставку Голови місцевої державної адміністрації, чи будь-якого члена або всього складу місцевої державної адміністрації на вимогу українського народу

    Підписів 5

    Днів залишилось 47

    Ісаєв Микола Всісович
    Оприлюднена
    04 липня, 2019
    04 жовтня, 2019
    47
    5 (з них за 7 днів: 0)

    Статтею 5 Конституції України встановлено, що єдиним джерелом влади в Україні є народ.

    Статтею 69 Конституції України встановлено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

    Згідно з новим звітом МВФ Україна є найбіднішою країною Європи, а український народ вимирає від голоду і злиднів - це є результат діяльності місцевих державних адміністрацій.

    Тому український народ повинен мати право у будь-який час відправити у відставку Голову місцевої державної адміністрації чи будь-якого члена або увесь склад місцевої державної адміністрації, якщо їх дії та рішення погіршують добробут, права і свободи громадян, руйнують державу, призводять до коррупції, зловживання владою чи узурпування народної влади.

    В зв'язку з вищенаведеним, ПРОШУ народних депутатів України:

    1.ЗАБЕЗПЕЧИТИ право українського народу у будь-який час відправити у відставку Голову місцевої державної адміністрації чи будь-якого члена або увесь склад місцевої державної адміністрації через недовіру до них шляхом проведення відповідного місцевого референдуму за народною ініціативою, згідно статті 69 Конституції України;

    2.ВНЕСТИ відповідні доповнення до статті 118 Конституції України, а саме:
    "Український народ має право у будь-який час відправити у відставку Голову місцевої державної адміністрації чи будь-якого члена або увесь склад місцевої державної адміністрації через недовіру до них шляхом проведення та результатами відповідного місцевого референдуму за народною ініціативою, згідно статті 69 Конституції України"

    ДІЯЛЬНІСТЬ МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ   
  • Провести перевірку на державному рівні щодо видалення земельних ділянок учасникам АТО

    Підписів 5

    Днів залишилось 73

    Юріна Галина Михайлівна
    Оприлюднена
    30 липня, 2019
    30 жовтня, 2019
    73
    5 (з них за 7 днів: 0)

    До цього часу учасникам АТО не виділяються обіцяні Державою земельні ділянки, заяви на виділення знаходяться у відділах зем.ресурсів понад три роки.

    АГРАРНА ПОЛІТИКА І ЗЕМЕЛЬНІ ВІДНОСИНИ  |   СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ   
  • Понизити мінімальний вік виборців до 16 років

    Підписів 5

    Днів залишилось 60

    Чумак Яросоав
    Оприлюднена
    17 липня, 2019
    17 жовтня, 2019
    60
    5 (з них за 7 днів: 0)

    Шановна Вeрховна Рада! Ми-молодь давно вжe бачимо різні політичні рeклами, акціі, алe нe можeмо голосувати на виборах чeрeз вікову катeгорію. Ми вжe нe малі, нам є що сказати, в нас є власна думка, почуйтe нас! Понизьтe мінімальний вік виборців до 16 років!

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ  |   ДІЯЛЬНІСТЬ МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ  |   ДІЯЛЬНІСТЬ ЦЕНТРАЛЬНИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ   
  • Створення виборчого законодавства

    Підписів 5

    Днів залишилось 5

    Шум Тетяна Миколаївна
    Оприлюднена
    23 травня, 2019
    23 серпня, 2019
    5
    5 (з них за 7 днів: 0)

    Народовладдя – це дуже широке поняття. І в першу чергу воно в нас не виконується при виборах до Верховної Ради. Народ вибирає партію, а вже партія вибирає тих, кого вона бачить у Верховній Раді . Тому , практично , парламент вибирає не народ, а голови партій, що навіть призводить до корупції Це треба міняти і найшвидше, щоб при наступних виборах не дати привести в Раду не бажаних людей, навіть запропонованих із Россії.
    Пропоную змінити виборче законодавство
    В Україні 213 округів. Десь до 50 діючих партій .Кожна партія , яка йде на парламентські вибори має виставити на кожному виборчому окрузі по 3 кандидата. Це на той випадок, якщо виборці захочуть голосувати за одну партію І так партія може виставити по всій Україні 639 кандидатів .Багато? Але що ж то за партія коли в ній не набереться стільки кандидатів? На кожному окрузі бюлетень може мати такий вигляд:
    Виборчий округ №1 Дільниця 46
    № Назва партії № кандидата ПІБ кандидата Відмітка про обрання.
    1 Батьківщина 1 Іванов +
    2 Петров
    3 Сидоров
    2 Солідарність 1 Бойко +
    2 Луценко +
    3 Котов
    3 І т.д.



    Дозволити виборцям вибирати не більше 3 кандидатів.
    По кожному виборчому округу підраховують кількість голосів за кандидатів кожної партії Данні всіх округів суммуються і ми маємо кількість голосів по Україні за кожну партію. Кількість місць у парламенті визначається пропорційно кількості отриманих голосів кандидатами партій. в цілому по Україні.
    Свої місця в парламенті партії заповнюють вибраними кандидатами, причому попадають в парламент т і кандидати , які набрали більше голосів.. Ті кому не вистачило місць в парламенті залишаються в черзі запасних.
    Така система дозволить вибрати в парламент тих людей, за яких проголосує народ, не знижуючи роль партій, але не буде корупції, не буде у владі випадкових і не бажаних людей.
    Якщо кандидат не виправдав надій, виборці округа , де його обирали мають право відкликати його кандидатуру з парламенту по якійсь процедурі, Тоді місце відкликаного кандидата може зайняти член цієї ж партії з черги обраних, але не ввійшовших в парламент кандидатів.
    Да, бюлетені будуть великі, але це менш важливо, чим те, що при тій системі, яка існує сьогодні, ми будемо бачити в парламенті і проросійських кандидатів, і олігархічні сили, і навіть агентів ФСБ в масках українців.

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Контроль зароботной платы и её идексации работникам ЧП и ООО.

    Підписів 5

    Днів залишилось 33

    Миненко Юрий Сергеевич
    Оприлюднена
    20 червня, 2019
    20 вересня, 2019
    33
    5 (з них за 7 днів: 0)

    Прошу на уровне закона обязать директоров а в последствии контролировать такие предприятия как ЧП(частное предприятие) и ООО(общество с ограниченной ответственностью) повышать и индексировать оклады своим работникам на уровне государственных предприятий и бюджетных организаций,так как в ЧП и ООО оклады чуть больше минималки в то время как в гос-учериждениях оклад раза в два ,три, больше !Огромное количество людей работает в ЧП и ООО и нужно государству обратить внимание на эту проблему,потому как это затрагивает очень большой слой населения.Это не справедливо ни в каждодневной жизни ни при уходе на пенсию!Именно по этому в Украине на сегодняшний день такой большой отток рабочей силы!

    ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА  |   СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ   
  • Про введення уніформи для народних депутатів які приходять на засідання Верховной Ради

    Підписів 5

    Днів залишилось 47

    Харченко Сергій Олександрович
    Оприлюднена
    04 липня, 2019
    04 жовтня, 2019
    47
    5 (з них за 7 днів: 0)

    Забов'язати кожного депутата ВР носити уніформу, тому що народні депутати ВР належать до держави і повині належним чином виділятися. Мати відповідний напис "Народний депутат ВР України" не у вигляді позначки металевого значка на лацкані свого дорогого костюма, а у вигляді уніформи з написом на тильній частині уніформи "Народний депутат ВР України". Уніформа яку носять працівники МНС України. Забов'язати кожного діючого депутата ВР купляти уніформу встановленного зразку за власні кошти. Або видавати, але вираховувати з їхньої зарплати. Таким чином, щоб вони на самперед думали коли приймають законопроекти, а саме про камуфляжну форму.

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Про внесення змін в Закон України "Про державну службу"

    Підписів 5

    Днів залишилось 65

    Саприкін Олександр
    Оприлюднена
    22 липня, 2019
    22 жовтня, 2019
    65
    5 (з них за 7 днів: 0)

    В Закон України "Про державну службу" внести наступні положення:
    1. Всі кандидати на будь-яку посаду державної служби, як виборні, так і ті, що призначаються, в обов'язковому порядку проходять незалежну експертизу на вживання наркотиків і психотропних препаратів, а також психіатричну експертизу.
    2. Всі кандидати в обов'язковому порядку проходять курси з права і складають незалежний екзамен.
    3. Всі кандидати в обов'язковому порядку проходять курси з державної мови і складають незалежний екзамен.
    Відмова від експертизи, проходження курсів, складання екзаменів означає автоматичну відмову від одержання державної посади. Позитивний висновок експертизи, ігнорування курсів, негативні результати екзаменів - все незалежно від причини, є автоматичною відмовою від державної посади.

    ДЕРЖАВНЕ БУДІВНИЦТВО, АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ   |   ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Зменшити кількість пільговиків у державі

    Підписів 5

    Днів залишилось 69

    Карпов Максим Володимирович
    Оприлюднена
    26 липня, 2019
    26 жовтня, 2019
    69
    5 (з них за 7 днів: 0)

    Нині в Україні 44% населення є пільговиками різних груп. Це неприпустимо в такій бідній державі як наша. Це призводить до неможливості нормального розвитку. Треба вкладати гроші у розвиток, а не у 44% пільговиків.
    Пропоную, зменшити кількість пільговиків до 5% населення держави.

    СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ