ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
ЕЛЕКТРОННІ ПЕТИЦІЇ

Перелік оприлюднених петицій.

  • Невідкладно розглянути проект постанови № 6130 про необхідність запровадження санкцій проти Ігоря Коломойського

    Підписів 956

    Днів залишилось 81

    Кононов Ілля Вадимович
    Оприлюднена
    18 жовтня, 2021
    18 січня, 2022
    81
    956 (з них за 7 днів: 768)

    Закликаємо Верховну Раду України підтримати проект постанови №6130 від 5 жовтня 2021 року щодо застосування санкцій проти олігарха Ігоря Коломойського. Дії олігарха створюють загрози безпеці країни, економіці та міжнародним зв’язкам.

    Існує достатньо підстав для запровадження санкцій:
    - За наявною інформацією, Коломойський торгував вугіллям з Росією та її окупаційними адміністраціями - так званими "ДНР" та "ЛНР". Таким чином, відбувалося фінансування збройної агресії проти України.
    - Відповідно до журналістських розслідувань Pandora Papers, Коломойський причетний до виведення коштів з ПриватБанку в офшори.
    - У 2018 році олігарх погрожував позбавити країну питної води, вимагаючи знижок на газ для своїх підприємств. Будучи монополістом, він зупинив постачання рідкого хлору, необхідного для очистки води.
    - Коломойський створив паливний картель з понад 170 компаній, що дозволило йому утворити монополію на ринку та штучно завищувати ціни на пальне для населення.
    - Канал олігарха "1+1" став майданчиком для російської спецоперації, метою якої була дискредитація України, підрив допомоги з боку США та послаблення міжнародної проукраїнської коаліції. Йдеться про оприлюднення «плівок Деркача», де записано нібито перемовини президента Петра Порошенка та віце-президента США Джозефа Байдена.

    Відповідно до пункту 1 статті 5 Закону України «Про санкції», пропозиції щодо застосування санкцій виносяться на розгляд Ради національної безпеки та оборони України Верховною Радою України зокрема.

    Обмеження, запропоновані в проекті постанови, передбачають блокування активів, запобігання виведенню капіталу за кордон та анулювання дозволів і ліцензій. В разі запровадження, вони позбавлять Коломойського контролю над десятками підприємств по всій країні. Це стане реальним кроком для боротьби з впливом олігарха.

    Час покласти край згубним діям Коломойського і тим загрозам країні, які вони створюють. Тому вимагаємо у народних депутатів підтримати проект постанови №6130, що стане важливою складовою цієї боротьби.

    ЕКОНОМІЧНА, ЦІНОВА, ІНВЕСТИЦІЙНА, ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА, РЕГІОНАЛЬНА ПОЛІТИКА ТА БУДІВНИЦТВО, ПІДПРИЄМНИЦТВО  |   ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН  |   ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ, СУВЕРЕНІТЕТ, МІЖДЕРЖАВНІ І МІЖНАЦІОНАЛЬНІ ВІДНОСИНИ   
  • ВИМАГАЄМО зняти з розгляду Проект Постанови «Про особливості поширення на вакцинованих осіб обмежень, встановлених з метою протидії поширенню пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» № 6002 від 07.09.2021 та не допускати до розгляду подібні постанови

    Підписів 3043

    Днів залишилось 52

    Стахів Остап Васильович
    Оприлюднена
    20 вересня, 2021
    20 грудня, 2021
    52
    3043 (з них за 7 днів: 445)

    Зважаючи на критичну ситуацію, що виникла внаслідок повалення конституційного ладу, спричиненого нехтуванням Конституції та Законів України, з метою недопущення поширення беззаконня Український народ постановляє:

    КОНСТИТУЦІЙНІ ПРАВА І СВОБОДИ ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА НЕ МОЖУТЬ БУТИ ОБМЕЖЕНІ, крім випадків, передбачених Конституцією України.

    Можуть встановлюватися ОКРЕМІ ОБМЕЖЕННЯ прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень в умовах воєнного або надзвичайного стану. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

    Конституційний Суд України наголошує, що обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина є можливим у випадках, визначених Конституцією України. Таке обмеження можуть встановити, згідно закону — акту, ухваленому Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні. Встановлення такого обмеження підзаконним актом суперечить статтям 1, 3, 6, 8, 19, 64 Конституції України. (п. 3.2 Рішення КСУ №10-р/2020 від 28.08.2020 р.).

    ВИМАГАЄМО:
    - зняти з розгляду у Верховній Раді України Проект Постанови «Про особливості поширення на вакцинованих осіб обмежень, встановлених з метою протидії поширенню пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» № 6002 від 07.09.2021 року та не допускати в подальшому до розгляду подібні постанови.

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Про скасування шахрайського тарифу на доставку газу

    Підписів 63

    Днів залишилось 81

    Богатиренко Олена Георгіївна
    Оприлюднена
    18 жовтня, 2021
    18 січня, 2022
    81
    63 (з них за 7 днів: 49)

    Будівництво газопроводу вiдбувалося на гроші платників податків Радянського Союзу, на гроші наших батьків. Газопровід дістався народу України у спадок.
    Транспортування газу по трубопроводу, під тиском, передбачено функціональною конструкцією, проектною документацiєю газопроводу і не потребує додаткових зусиль та окремої оплати за транспортування.
    Цiна на газ складається з вартостi здобутого в Україні або закупленного газу, та затрат на обслуговування трубопроводу.
    Пропоную переглянути складовi вартостi газу для населення.

    Пропоную скасувати цiну на доставку газу для населення по причинi її абсурдностi та тому, що такий тариф відверто шахрайський.

    Цiна на доставку Пропан Бутану може бути тiльки там, де нема трубопроводу. Але це вже iнша iстория.

    ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН  |   ФІНАНСОВА, ПОДАТКОВА, МИТНА ПОЛІТИКА   
  • Обов'язковість сортування сміття

    Підписів 81

    Днів залишилось 67

    Ляднова Олександра Олександрівна
    Оприлюднена
    04 жовтня, 2021
    04 січня, 2022
    67
    81 (з них за 7 днів: 19)

    На сьогодні, сортування сміття в Україні є необов’язковим. Чинний Закон України «Про відходи» не має переліку та послідовності операцій з переробки сміття. Тому стаття 32 цього Закону має лише декларативний характер.
    В Україні, за даними Мінрегіонбуду, щорічно викидають близько 10 млн тонн сміття, з яких лише 600 тисяч йде на вторинну переробку чи спалюється. Решта захоронюється на звалищах, яких, за офіційними даними, в Україні понад 6 тисяч. Вони займають 9 тисяч гектарів. Ще тисяча гектарів – несанкціоновані стихійні звалища.
    Необхідно закласти основу для запровадження стратегій щодо поводження із відходами в Україні (щодо збору, сортування, транспортування, утилізації сміття), яке буде відповідати існуючому законодавству ЄС.
    Пропоную наступні дії:
    1. Переглянути норми права у Екологічному кодексі, Законі України "Про відходи".
    2. Зобов'язати кожного громадянина сортувати сміття. За порушення передбачити великі штрафи.
    3. Зобов'язати місцеві органи забезпечити умови для сортування сміття громадянами, наприклад: установка спеціальних контейнерів на вулицях і в кожному дворі, на територіях освітніх (школи, вузи) та громадських закладів
    4. Створити умови для будівництва сміттєпереробних заводів, що відповідатимуть сучасним екологічним вимогам
    5. Організувати просвітницьку діяльність серед населення, а саме: інформувати населення міст про порядок сортування сміття та відповідальність за його порушення, а також передбачити кошти на проведення інформаційно-роз`яснювальної компанії з залученням місцевих засобів масової інформації.
    Країни Європи та Америки давно практикують поділ сміття.
    Результат цього - поліпшення стану екології, здешевлення вторсировини та збереження природних ресурсів.
    Так чим ми гірше?

    ЕКОЛОГІЯ ТА ПРИРОДНІ РЕСУРСИ   
  • Розробити закон про націоналізацію облгазів.

    Підписів 35

    Днів залишилось 55

    Лебединець Маргарита Іванівна
    Оприлюднена
    23 вересня, 2021
    23 грудня, 2021
    55
    35 (з них за 7 днів: 13)

    Розробити закон про націоналізацію облгазів. В зв"язку з массовими недостовірними розрахунками за газ усьому населенню на протязі півроку. Відмова в перерахунку під різними приводами. Недостовірні перерахунки. Неможливість органів влади врегулювати ситуацію.

    ЖИТЛОВА ПОЛІТИКА  |   ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН  |   КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО   
  • Закон про персональну відповідальність держслужбовців за прийняття збиткових для держави рішень та невиконання законів України

    Підписів 30

    Днів залишилось 71

    Доценко Віктор Іванович
    Оприлюднена
    08 жовтня, 2021
    08 січня, 2022
    71
    30 (з них за 7 днів: 12)

    З метою дійсно "відрубати коррупційні руки" олігархам", вимагаю від профільного комітета ВР України розробити та подати до голосування в залі ВР України ЗАКОН ПРО ПЕРСОНАЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ДЕРЖСЛУЖБОВЦІВ ЗА ПРНЯТТЯ ЗБИТКОВИХ ДЛЯ КРАЇНИ РІШЕНЬ ТА ІГНОРУВАННЯ ЗАКОНІВ УКРАЇНИ.
    Нове Бюро економічної безпеки України, згідно цого закону, повинно буде відслідковувати та передавати до Антикорупційного суду.
    Також, законом треба передбачити персональну відповідальність чиновнікам за ігнорування законів України.
    Саме персональна безвідповідальність, яка зараз існує у законодачому полі України, дозволяют українським чиновникам виконувати закони тільки у разі їх особистої зацікавленності.

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ  |   ДІЯЛЬНІСТЬ МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ  |   ДІЯЛЬНІСТЬ ЦЕНТРАЛЬНИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ   
  • Дозвіл на встановлення індивідуального опалення всім бажаючим, без жодних обмежень (незалежно від кількості уже встановленного і/о в будинку)

    Підписів 14

    Днів залишилось 81

    Лутчин Наталія
    Оприлюднена
    18 жовтня, 2021
    18 січня, 2022
    81
    14 (з них за 7 днів: 11)

    В зв'язку із надзвичайно високою вартістю на централізоване опалення та гарячу воду, а також не можливістю контролювати опалення і економити витрати,
    Прошу дозволити всім мешканцям багатоквартирного будинку, які висловили бажання, відключитись від системи централізованого опалення і перейти на індивідуальне опалення.

    Відповідно, прошу внести зміни у Закон України «Про житлово – комунальні послуги» від 09.11.2017 р. № 2189-VIII та Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово – комунального господарства України від 26.07.2019 р. № 169 «Про затвердження порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води».

    КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО   
  • Про визнання всіх электростанцій України збудованними за часів Радянського Союзу, на гроші налогоплатників, діставшимися народу України у спадок. Про скасування налогу на доставку, як шахрайського.

    Підписів 10

    Днів залишилось 81

    Богатиренко Олена Георгіївна
    Оприлюднена
    18 жовтня, 2021
    18 січня, 2022
    81
    10 (з них за 7 днів: 7)

    Атомнi, тепловi та гiдроелектростанцiї були збудованi за часiв Радянського Союзу, на кошти налогоплатникiв та залишились громадянам Незалежної України у спадок.
    Пропоную провести націоналізацію всiх электростанцiй, збудованних за часiв Радянського Союзу в зв'язку з тим, що вони збудованi на грошi налогоплатникiв, наших батькiв та дiдiв, залишились громадянам України у спадок та працюють на сировинi, яка належить Українському народу по Конституцiї.

    Відповідно до статті 13 Конституції України "Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Природні копалини, на яких працюють українські електростанціі, по Конституції України, належать народу України і нічого не коштують.

    Пропоную встановити цiни на електрику по собiвартостi, вiдповiдно до типу елетростанцiї.

    Елетричний струм у електричних мережах виникає від взаємодії електронів між собою у металевих дротах і ніяких додаткових зусиль для доставки струму користувачеві не потрібно. (Фізика, 7 клас загальноосвітньої школи). Тариф на доставку електроенергії шахрайський.
    Пропоную виявити iнiцiаторiв шахрайського тарифу на доставку електроенегрiї та розiбратись з ними
    по iснуючому законодавству України.

    ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН  |   СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ  |   ФІНАНСОВА, ПОДАТКОВА, МИТНА ПОЛІТИКА   
  • Зброя

    Підписів 10

    Днів залишилось 74

    Іванів Володимир
    Оприлюднена
    11 жовтня, 2021
    11 січня, 2022
    74
    10 (з них за 7 днів: 6)

    прийняти законо проєкт, який би дозволяв громадянам України, за дозволом МВС мати право на носіння та зберігання бойової зброї, коротко ствольної бойової зброї, в необмежені кількості

    ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН   
  • Щодо обов"язкової стерилізації власних тварин - котів та собак з метою зменшення кількості безпритульних

    Підписів 97

    Днів залишилось 22

    Букач Ірина Вадимівна
    Оприлюднена
    20 серпня, 2021
    20 листопада, 2021
    22
    97 (з них за 7 днів: 4)

    Кількість безпритульних тварин на вулицях міст і сіл України неупинно зростає, попри постійну роботу волонтерів по стерилізації та прилаштуванні тварин, які не мають власників.
    Не секрет, що чисельність безпритульних зростає за рахунок вивезених з домогосподарств виводків тварин. Вивезені та покинуті на призволяще, а це переважно молоді тварини - цуценята та кошенята, опиняються в жорстких і незвичних для них умовах, таких, як відсутність їжі, тепла, гідного місця для життя. Вони помирають у страшних муках, їх женуть від житла, їх вбивають, вони зазнають жахливих мук.
    Через значну кількість тварин - безхатьків на вулицях, та зростаючу кількість кричущих випадків вбивства або жорстокого ставлення до тварин в цілому, Україна має негативний імідж серед цивілізованих країн світу.
    З метою подолання негуманного сталення до тварин, виховання у населення шанобливого ставлення до чужого життя, зменшення чисельності безпритульних тварин, покращення іміджевого статусу держави, пропонуємо Верховній Раді України ініціювати, розробити та ухвалити закони та внесення змін до існуючих, щодо :
    - обов"язкової стерилізації власних тварин - котів та собак, які знаходяться на утриманні в домогосподарствах і не представляють племенної цінності, про що мають відповідні відмітки в паспортах (або відсутність паспортів взагалі), силами та коштами власників та місцевих рад, зоозахисних громадських об"єднань, тощо. (Виняток щодо стерилізації - вік тварини та протипоказ ветлікаря.);
    - обов"язкової стерилізації безпритульних тварин силами та коштами місцевих рад, зоозахисних громадських об"єднань. (Наразі стерилізація безпритульних тварин в містах відбувається головним чином силами волонтерів, проте цього замало);
    - облік усіх, належних домогосподарству тварин - собак та котів, з метою контролю їх кількості;
    - посилення відповідальності власників домогосподарств, які допустили вивезення приплоду;
    - відповідальність власників, які уникають стерилізації тварин та/або постановки їх на облік;
    - покласти контроль та відповідальність за втілення у життя прийнятих законів на органи місцевого самоврядування, органи поліції .
    На часі змінювати ставлення громадян до такого явища, як безпритульність тварин, потрібно зменшувати їх кількість на вулицях населених пунктів у єдиний гуманний спосіб, яким є стерилізація безпритульних тварин, а також тварин із власних домогосподарств.

    ДІЯЛЬНІСТЬ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ  |   ЕКОЛОГІЯ ТА ПРИРОДНІ РЕСУРСИ   
  • Налоги для церквей и храмов

    Підписів 22

    Днів залишилось 15

    Подкова Евгений Николаевич
    Оприлюднена
    13 серпня, 2021
    13 листопада, 2021
    15
    22 (з них за 7 днів: 4)

    Церкви и храмы, по сути своей, являются бизнес объединениями со своими уставами предприятий, и доходами.
    Предлагается взымать налог на прибыль с каждой церкви (в соответствии с хозяйственной деятельностью: продажа атрибутики, выращивание и животных, производство и пр) и ввести декларирование доходов для церковнослужителей.

    ДІЯЛЬНІСТЬ ОБ’ЄДНАНЬ ГРОМАДЯН, РЕЛІГІЯ ТА МІЖКОНФЕСІЙНІ ВІДНОСИНИ  |   ФІНАНСОВА, ПОДАТКОВА, МИТНА ПОЛІТИКА   
  • ЗБІЛЬШИТИ, до встановлених прожитковим мінімумом, соціальні НОРМАТИВИ споживання житлово-комунальних послуг, які значно ЗМЕНШИВ Уряд Гройсмана

    Підписів 15

    Днів залишилось 8

    Ісаєв Микола Всісович
    Оприлюднена
    06 серпня, 2021
    06 листопада, 2021
    8
    15 (з них за 7 днів: 4)

    Статтею 1 Закону України "Про прожитковий мінімум" встановлено, що:
    "Прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини.... мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості".

    Статтею 2 Закону України "Про прожитковий мінімум" встановлено, що:
    "Прожитковий мінімум застосовується для:
    - визначення державних соціальних гарантій і стандартів обслуговування та забезпечення в галузях охорони здоров'я, освіти, соціального обслуговування та інших".

    Статтею 3 Закону України "Про прожитковий мінімум" встановлено, що:
    "До набору послуг включаються житлово-комунальні, транспортні, побутові послуги, послуги зв'язку, закладів культури, освіти, охорони здоров'я та інші.
    Набір послуг формується уповноваженими центральними органами виконавчої влади у сферах надання відповідних послуг.
    Основними принципами формування набору послуг є:
    - визначення житлово-комунальних послуг (по водопостачанню, теплопостачанню, газопостачанню, електропостачанню, водовідведенню, утриманню та експлуатації житла та прибудинкових територій, сміттєзбиранню, утриманню ліфтів) виходячи із соціальної норми житла та нормативів споживання зазначених послуг".

    З українських ЗМІ:

    - Слово і діло. Кабмин снизил социальные нормативы тепло-, газо- и электроснабжения:
    "Кабинет министров Украины понизил социальные нормативы тепло-, газо- и электроснабжения с 1 мая 2017 года.
    Об этом говорится в постановлении №51 от 6 февраля, передает «Слово и Дело».
    Согласно информации, правительство уменьшило социальные нормы потребления газа с 5,5 до 5 куб. м на 1 кв. м отопительной площади.
    Также Кабмин понизил нормативы потребления тепловой энергии для централизованного отопления (теплоснабжения) абонентами, жилые дома которых оборудованы домовыми или квартирными приборами учета, с 0,0548 Гкал до 0,0431 Гкал на 1 кв. м отапливаемой площади в месяц в отопительный период.
    Нормативы по электрической энергии для индивидуального отопления снижены с 65 кВт·ч до 51 кВт·ч на 1 кв. м отапливаемой площади.
    Снижение социальных нормативов тепло-, газо- и электроснабжения было одним из условий Международного валютного фонда для получения Украиной следующего транша кредита.
    Ранее сообщалось, что Кабинет министров Украины рассматривает возможность уменьшения социальной нормы потребления газа с 5,5 до 4 куб. м на 1 кв. м в 2019 году".

    Тобто, Уряд Гройсмана, значно зменшивши соціальні нормативи тепло-, газо- і електропостачання, погіршив добробут громадян України, зробивши їх жебраками.

    В зв'язку з вищенаведеним ВИМАГАЮ від народних депутатів України:

    1.Збільшити, до встановлених прожитковим мінімумом, соціальні нормативи споживання житлово-комунальних послуг, які значно зменшив Уряд Гройсмана;

    2.ВСТАНОВИТИ реальний прожитковий мімімум, який включає ВСЮ (повну) суму житло-комунальних тарифів

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Оскаржити статус РФ як постійного члена з прпавом вето РБ ООН

    Підписів 11

    Днів залишилось 56

    Гужва Арсен Володимирович
    Оприлюднена
    24 вересня, 2021
    24 грудня, 2021
    56
    11 (з них за 7 днів: 4)

    Звернутись до ООН з питанням про невизнання Московщини постійним членом РБ ООН з правом вето. В статуті ООН немає згадки про РФ. 23 глава статуту називає СССР постійним членом Ради Безпеки, а не Росію. Питання про визнання РФ правонаступницею СССР не виносилось на голосування і не було погоджено всіма членами ООН.
    Треба терміново підняти це питання і прояснити статус РФ в ООН.

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ  |   ІНФОРМАЦІЙНА ПОЛІТИКА, ДІЯЛЬНІСТЬ ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ  |   ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ, СУВЕРЕНІТЕТ, МІЖДЕРЖАВНІ І МІЖНАЦІОНАЛЬНІ ВІДНОСИНИ   
  • Пільги для багатодітних сімей

    Підписів 5

    Днів залишилось 81

    Міхєєв Дмитро Врлодимировис
    Оприлюднена
    18 жовтня, 2021
    18 січня, 2022
    81
    5 (з них за 7 днів: 4)

    Повернути пільгу багатодітним сім'ям 50%, не залежно від доходу. А також пробити пільги на проїзд для батьків

    СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ   
  • Пенсійне забезпечення суддів

    Підписів 23

    Днів залишилось 6

    Довгань Галина Анатоліївна
    Оприлюднена
    04 серпня, 2021
    04 листопада, 2021
    6
    23 (з них за 7 днів: 3)

    Як свідчать дані Пенсійного фонду у 2021р., виплати українських пенсіонерів розподіляють по виду і розміру:
    • Пенсії за віком - 8 316 443 осіб, Середня пенсія - 3 770,23 грн;
    • По інвалідності - 1 367 192 осіб, Середня пенсія - 2 825,32 гривні;
    • У зв'язку з втратою годувальника - 530 902 осіб, Середня пенсія - 3 227,83 грн;
    • По вислугою років - 212 345 осіб, Середня пенсія - 3 403,48 грн;
    • Соціальні пенсії - 71 924 осіб, Середня пенсія - 1 785,49 гривні;
    • Довічне грошове утримання суддів - 3556 осіб, Середня пенсія - 77 387,20 гривні;
    • Пенсії військовослужбовців - 550 487 осіб, Середня пенсія - 5 650,26 гривні.
    Чому пенсійне забезпечення суддів, які протягом 30 років нашої незалежності краще всіх пристосувалися до цієї корумпованої системи, які часто приймали рішення на користь тих, хто більше дасть грошей, тепер ще винагороджені за свою діяльність непомірно високими пенсійними виплатами.
    Страна, яка сплачує пенсії з позикових коштів, яка знаходиться в тяжкій економічній кризі, не повинна сплачувати такі непід’йомні кошти суддям.
    Пропоную встановити розмір пенсій суддям не більше мінімальної пенсії *10. На теперішній час це 18540 грн.

    СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ   
  • Підтримати зміни в новій корекції Національного Гімну України: НАСТАЛА в Україні, і слава, і воля, ВЖЕ НАМ, браття молодії, УСМІХНУЛАСЬ доля. ЗГИНУЛИ наші вороженьки, як роса на сонці ЗАПАНУВАЛИ і ми, браття, у своїй сторонці. Приспів: Душу й тіло ми поКЛАЛИ за нашу свободу. І поКАЗАЛИ, що ми, браття, козацького роду.

    Підписів 9

    Днів залишилось 81

    Галич-Брюховецька Олена Леонідівна
    Оприлюднена
    18 жовтня, 2021
    18 січня, 2022
    81
    9 (з них за 7 днів: 3)

    Стара версія Національного Гімну України , тобто перша публікація вірша Павла Чубинського була опублікована — у львівському журналі «Мета», 1863, № 4. Отримавши поширення на Західній Україні, вірш не пройшов повз увагу релігійних діячів того часу. Один із них, отець Михайло (Вербицький), знаний композитор свого часу, захоплений віршем Павла Чубинського написав музику до нього. З того часу сам вірш зазнавав постійних змін та коригувань.

    Одного разу автори вже заклали негативний сенс в цей вірш, а втім, це роблять інші поети різних країн, вплітаючи в свою творчість страждання, приниження, боротьбу в майбутньому часі. Але в сучасному світі стає популярним тримати напрямок на мирне, демократичне вирішення всіх проблем. Вважаю, що римована творчість нашого Національного Гімну, спрямована в подібному руслі, вже зіграла негативну роль для нашої країни, запрограмувавши людей на: страждання, біль, випробування і усілякого роду позбавлення, війну з Росією і всіма тими супровідними наслідками, котрі спіткали нашу державу: АТО на Донбасі, анексія Криму тощо.

    І як відповідальна і любляча свою батьківщину громадянка України вважаю, що при прийнятті слів Національного Гімну потрібно враховувати не тільки історичні факти, а й - психологічні, адже напрямок наших думок та слів має дуже велике значення в житті кожного з нас.

    Наші думки, наші слова формують наше оточення, нашу реальність і нашу долю, патерни, установки, вібрації - все це науково доведено, з цього приводу написано безліч книг і проведено багато наукових досліджень.

    Читаючи текст нашого Національного гімну, і, аналізуючи його сенс, бачу, що всі позитивні події прописуються на далеке майбутнє, а в сьогодення закладається тільки кривава боротьба і страждання в постійному очікуванні майбутнього успіху, котрий постійно видніється на горизонті.

    Вважаю, що нам потрібно переробити текст Національного гімну на позитивний настрій в теперішньому часі. Тому що всі люди втомилися жити цієї затяжною надією на закінчення боротьби.

    Пропоную розімкнути це коло страждань і печалі, створюючи в думках громадян України образ позитивних змін, які настали вже зараз.

    Це можна зробити, змінивши закінчення слів з майбутнього часу на -теперішній.
    І тоді наш ГІМН, крім заклику до свободи, національної самоповаги і єднання придбає психологічне забарвлення, що це станеться не коли-небудь, а вже зараз, що в свою чергу посилить ефект національної гордості від рідного Гімну.

    Я також переглянула тексти пісень гімнів багатьох країн, порівнюючи їх з нашим Українським Гімном, і я помітила, що в більшості цих країн пропагується боротьба, війни, насильство і жорстокість, що абсолютно є чужими нормам демократії, до яких ми прагнемо і хочемо зробити нормою нашого життя.

    Тому пропоную образно переграти інші країни, полишаючи в нашому Гімні прекрасні слова про те, що сама свята земля під нашими ногами від Сяну до Дону вже допомогла, допомагає і допомагатиме завжди нам оберігати нам нашу свободу.
    А Чорне море нехай посміхається не в майбутньому, а вже зараз.
    Що в Україні вже настала СЛАВА і ВОЛЯ; що ДОЛЯ вже нам усміхнулася, що воріженьки вже згинули і що ми вже ПАНИ у власній державі.

    Тоді ми будемо відчувати натхнення, розвиток і успіх у всьому, з чим дотикатиметься наше життя.

    Щиро дякую всім своїм співвітчизникам, хто віддасть свій голос за наше спільне позитивне життя в України вже відсьогодні.
    ДАВАЙТЕ УСІ РАЗОМ СВОЇМИ ПОЗИТИВНИМИ ДУМКАМИ (СПОВНЕНИМи ЛЮБОВІ І ВДЯЧНОСТІ ЗА ВСЕ, ЩО МИ МАЄМО) формувати наше успішне українське сьогодення в усіх сферах нашого життя вже сьогодні, тут і зараз.

    КУЛЬТУРА ТА КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА, ТУРИЗМ   
  • Прийняти Проект Закону про внесення змін до статті 133 Конституції України (щодо перейменування Дніпропетровської області), р.№ 9310-1 від 23.11.2018

    Підписів 3

    Днів залишилось 88

    Зюзіна Ольга Іванівна
    Оприлюднена
    25 жовтня, 2021
    25 січня, 2022
    88
    3 (з них за 7 днів: 3)

    Автор (ініціатор): Зюзіна Ольга Іванівна
    Дата оприлюднення: 23 жовтня 2021

    Шановні народні депутати України!
    Просимо вас прийняти Проект Закону про внесення змін до статті 133 Конституції України (щодо перейменування Дніпропетровської області), р.№ 9310-1 від 23.11.2018, сприяти у перейменуванні Дніпропетровської області на історичну назву Січеславська.
    Відповідно до норм Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», назва області має бути змінена, оскільки містить згадку про Григорія Петровського. Петровський був надісланий в Україну, щоб тут проводити Червоний терор, він особисто керував залиттям кров'ю Куренівського повстання. Він - один з організаторів концтаборів на території України, один з організаторів Голодомору в Україні - і це юридично засвідчено. Фактично ,область носить ім'я вбивці і терориста та чільного діяча тоталітарного комуністичного режиму в Україні.

    Дніпропетровська область -- край славетної історії українського козацтва, що упродовж століть відстоювало свободу України як незалежної суверенної держави і з часом стало для українців символом волелюбної нації.
    Саме тут виникла одна з найперших у Європі демократичних республік Запорізька січ. На території сучасного Нікопольського району було розміщено пять Січей із восьми відомих в історії --Томаківська, Базавлуцька, Микитинська, Чортомлицька, Пільпіненська. . Козаки стали тією силою, яка впродовж століть пильно стояла на сторожі свободи і гідності України як незалежної, суверенної держави.
    Населення нашого регіону міцно зберігає пам'ять про козацтво, що підтверджено роботами академіка Д. Яворницького, Я. Новицького, І. Манжури Для свідомості громадян міста назва Січеслав, як міський топонім, давно закріпилася. Підтвердженням тому є існування громадських організацій, комерційних компаній та назв вулиць, що містять імення Січеслав .
    Відповідно до Концепції національно –патріотичного виховання дітей та молоді, педагоги спрямовують свою діяльність на оновлення змісту патріотичного виховання , відновлення історичної пам’яті про стародавні традиції України, шляхом сучасних підходів до впровадження козацької педагогіки . Козацькими шляхами – до висот української духовності, української козацької філософії, ідеології.
    Запровадження реалізації ідеї патріотичного виховання у сучасному українському суспільстві загалом , змістом якого є любов до Батьківщини, відданість своєму народові, гордість за надбання національної культури, гордість за матеріальні і духовні досягнення свого народу, своєї Батьківщини, бажання збереження її характерних особливостей, її культурного надбання, готовність захищати інтереси своєї громади, народу в цілому, стає особливо значущою, спираючись на такі причини як: реальна небезпека зовнішніх загроз територіальної цілісності та недоторканості держави, соціально-економічні зміни, кризові явища, які загострилися останнім часом, спираючись на останні події в Україні та ін.
    Запорозьке козацтво – гордість української нації ! Дух козацтва, Сильна українська нація – Сильна Січеславська область!
    Перейменування області на Січеславську дозволить підкреслити вагому роль Українського козацтва та Української козацької держави як унікального явища не лише у вітчизняній історії, а й у світовій , підняти Січеславську область на найвищий рівень свого розвитку.
    Звертаємося до вас ,прийняти Проект Закону про внесення змін до статті 133 Конституції України щодо перейменування Дніпропетровської області на Січеславську на виконання норм Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

    ДЕРЖАВНЕ БУДІВНИЦТВО, АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ    
  • Законодавство у сфері Екології

    Підписів 16

    Днів залишилось 61

    Крістенчук Кристина Сергіївна
    Оприлюднена
    29 вересня, 2021
    29 грудня, 2021
    61
    16 (з них за 7 днів: 2)

    Необхідно більш детально врегулювати суспільні відносини у сфері екології та захисту природних ресурсів, оскільки нормативно-правові акти у цій сфері за часів СРСР містять застарілі стандарти, які у сучасності не виконуються. У зв'язку з цим, назріла проблема у діяльності відповідних органів, які керуються цими нормами права.
    Пропуную наступні дії:
    1. Переглянути норми права у Законі України "Про охорону навколишнього середовища", Законі України "Про внутрішній водний транспорт", Водний Кодекс України, Кодекс Про надра, Земельний Кодекс та взаємопов'язані з ними документи для встановлення нових, сучасних правил та приписів.
    2. Прийняти нові законопроекти, які б врегулювали певні проблеми, такі як:
    1.Захист тварин від жорстокого поводження та про заборону евтаназії при регулюванні чисельності безпритульних тварин
    2.Заборона використання тварин у цирках
    3.Заборона чисельного знищення мисливцями вовків та кішок в лісових зонах
    4.Посилення боротьби з мислівським браконьерством
    5. Заборона знищення лісів червонокнижних рослин
    6. Заборона на участь дітей в полюванні
    Це далеко не всі проблеми які існують на даний момент, проте одні із головних. Усі ці законопроекти регулюють важливу частину життя кожного громадянина України. Коли вони будут вірно врегульовані, жити у нашій країні стане набагато краще.

    ЕКОЛОГІЯ ТА ПРИРОДНІ РЕСУРСИ   
  • ЗАБЕЗПЕЧИТИ в Україні ЗАПРОВАДЖЕННЯ СТРАХОВОЇ МЕДИЦИНИ, згідно статті 49 Конституції України

    Підписів 13

    Днів залишилось 6

    Ісаєв Микола Всісович
    Оприлюднена
    04 серпня, 2021
    04 листопада, 2021
    6
    13 (з них за 7 днів: 2)

    Статтею 49 Конституції України встановлено, що:
    - Кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та МЕДИЧНЕ СТРАХУВАННЯ.
    - Охорона здоров'я забезпечується ДЕРЖАВНИМ ФІНАНСУВАННЯМ відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм.
    - У державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається БЕЗОПЛАТНО; існуюча мережа таких закладів НЕ МОЖЕ БУТИ СКОРОЧЕНА.

    Сайт партії "Батьківщина".

    Зі статті: "Страхова медицина та ефективна, справді швидка допомога, – Юлія Тимошенко про плани реформування охорони здоров’я":

    "Так звана медична реформа, запроваджена чинною владою, не дала бажаних результатів ані для пацієнтів, ані для медиків. Її треба правильно відкоригувати, зокрема, запроваджувати СТРАХОВУ МЕДИЦИНУ.

    Про це заявила Юлія Тимошенко під час спілкування з медичною спільнотою у Сумах.

    «Необхідно взяти ту модель, з якою живе 90% цивілізованого світу – нормальне медичне страхування, яке дає право кожній людині мати вільний доступ до отримання медичної допомоги», – зауважила лідер «Батьківщини».

    На її переконання, страхова медицина може бути побудована таким чином, щоб більшу частку медичної страховки сплачував роботодавець, який при цьому сплачував менше податків.

    Саме тому закон про медичне страхування треба ухвалювати одночасно з Податковим кодексом, щоб знизити податкове навантаження на бізнес.

    «А для пенсіонерів, непрацездатних людей, малолітніх дітей страхування забезпечуватиме держава, так як це відбувається у всіх країнах, де діє страхова медицина», – пояснила Юлія Тимошенко своє бачення охорони здоров’я".

    Зі статті: "Батьківщина» зареєструвала законопроєкт про загальнообов’язкове медичне страхування":

    "Юлія Тимошенко та депутати «Батьківщини» зареєстрували у парламенті законопроєкт № 3464, який забезпечить українців якісними медичними послугами, медиків – європейськими зарплатами, а галузь – необхідними ресурсами для розвитку.
    Проєкт закону розроблений з урахуванням світового досвіду, особливостей України, можливостей вітчизняного бюджету, стану системи охорони здоров’я тощо.

    Фінансування медичної галузі, за переконанням авторів документа, має здійснюватися з чотирьох джерел:

    – частка коштів державного бюджету та коштів фондів соціального страхування – до 30%;
    – частка коштів місцевих бюджетів – до 10%;
    – позабюджетні кошти загальнообов’язкового медичного страхування – 50- 60%;
    – приватні кошти громадян (кошти добровільного медичного страхування, благодійних фондів та міжнародної допомоги) – до 15%.

    За бюджетні кошти буде профінансовано зокрема: екстрену допомогу, невідкладну стоматологічну та паліативну допомогу, допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, щеплення проти інфекційних хвороб".

    В зв'язку з вищенаведеним. ВИМАГАЮ від народних депутатів України:

    1.ЗАБЕЗПЕЧИТИ в Україні ЗАПРОВАДЖЕННЯ СТРАХОВОЇ МЕДИЦИНИ, згідно статті 49 Конституції України

    ДІЯЛЬНІСТЬ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ   
  • Прирівняти громадян України до прав громадян Євросоюзу в трудових договорах на право працевлаштування по закордонним паспортам в країнах Євросоюзу.

    Підписів 8

    Днів залишилось 54

    Горбатюк Валерій Дмитрович
    Оприлюднена
    22 вересня, 2021
    22 грудня, 2021
    54
    8 (з них за 7 днів: 2)

    Спростити працевлаштування за кордоном для громадян України , без посередників та бюрократичних волокит ,дати можливість на самостійне працевлаштування і узаконити в раді Європи та прирівняти по трудовому договору громадян України до громадян Євросоюзу .Це буде одним із кроків України до вступу в Євросоюз та НАТО.

    ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА  |   СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ